þū

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Personligt pronomen[redigera]

*þū

  1. du
    Etymologi: Av äldre urgermanska *þū, av förgermanska *tū́, av urindoeuropeiska *túh₂
    Sammansättningar: *iŋkʷeraz, *izweraz, *þīnaz
    Jämför: Samma som uranatoliska *tī́ǵ, urbaltiska *tūˀ, urhellenska *tú, urindoiranska *tuH, uritaliska *tū, urkeltiska *tū, urslaviska *ty
    Se även: *ek, *se-

Böjningar[redigera]

Andra person
Singular Dual Plural
Nominativ *þū

/ˈθuː/

*jut

/ˈjut/

*jūz

/ˈjuːz/

Ackusativ *þek

/ˈθek/

*iŋkʷ

/ˈiŋ.kʷ/

*izwiz

/ˈiz.wiz/

Dativ *þiz

/ˈθiz/

*iŋkʷiz

/ˈiŋ.kʷiz/

*izwiz

/ˈiz.wiz/

Instrumentalis *þiz

/ˈθiz/

*iŋkʷiz

/ˈiŋ.kʷiz/

*izwiz

/ˈiz.wiz/

Possessiv *þīnaz

/ˈθiː.nɑz/

*iŋkʷeraz

/ˈiŋ.kʷe.rɑz/

*izweraz

/ˈiz.we.rɑz/

Omvandlingar[redigera]

*þū (nominativ singular)

*jut (nominativ dual)

  • Urnordgermanska: *it (*i- med verkan av *wit (första person nominativ dual))
    • Fornvästnordiska: *þit (*þ- med verkan av böjningar för singular)
    • Fornöstnordiska: *it
      • Fornsvenska: it
      • Älvdalska:
  • Urvästgermanska: *jit (*i- med verkan av *wit (första person nominativ dual))

*jūz (nominativ plural)

  • Urnordgermanska: *īʀ (*ī- med verkan av *wīʀ (första person nominativ plural))
    • Fornvästnordiska: *þér (*þ- med verkan av böjningar för singular)
    • Fornöstnordiska: *īr
      • Bottniska: i, je, ji, , gje
      • Forndanska: ī
        • Danska: I
      • Fornsvenska: īr (äldre), ī (yngre)
        • Svenska: I (åldrigt)
          • ⇒ Svenska: ni (av äldre verbföljd, exempelvis vissten I blev visste ni)
  • Urvästgermanska: *jī (*ī- med verkan av *wī (första person nominativ plural))
  • Uröstgermanska: *jūz

*þek (ackusativ singular)

  • Urnordgermanska: *þik (utan stress)
  • Urvästgermanska: *þek (med stress), *þik (utan stress)
  • Uröstgermanska: *þuk (*-u- med verkan av nominativ singular)

*iŋkʷ (ackusativ dual)

*izwiz (ackusativ plural, dativ plural, instrumentalis plural)

*þiz (dativ singular, instrumentalis singular)

  • Urnordgermanska: *þīʀ (okänt skäl till lång vokal)
  • Urvästgermanska: *þī (okänt skäl till lång vokal)
    • Fornengelska: þē
    • Fornfrisiska: thī
      • Saterfrisiska: die
      • Västfrisiska: dy
    • ⇒ Fornhögtyska: dir
    • Fornlågfrankiska: thī
      • Medelnederländska: di
        • Nederländska: dij (dialektalt)
    • Fornsaxiska: thī
      • Medellågtyska:
        • Tysk lågtyska: di
  • Uröstgermanska: *þuz (*-u- med verkan av nominativ singular)

*iŋkʷiz (dativ dual, instrumentalis dual)