вакцынаваць

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Vitryska[redigera]

Verb[redigera]

Böjningar av вакцынава́ць  Singular Plural
imperfektiv
Presens 1:a person вакцыну́ю вакцыну́ем
2:a person вакцыну́еш вакцыну́еце
3:e person вакцыну́е вакцыну́юць
Preteritum Maskulinum вакцынава́ў вакцынава́лі
Neutrum вакцынава́ла
Femininum вакцынава́ла
Imperativ 2:a person вакцыну́й вакцыну́йце
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Presens вакцыну́ючы
Preteritum вакцынава́ўшы

вакцынава́ць impf och pf

  1. vaccinera
    Besläktade ord: вакцына, вакцынавы, вакцынацыя