ганяць

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Vitryska[redigera]

Verb[redigera]

Böjningar av ганя́ць  Singular Plural
imperfektiv
Presens 1:a person ганя́ю ганя́ем
2:a person ганя́еш ганя́еце
3:e person ганя́е ганя́юць
Preteritum Maskulinum ганя́ў ганя́лі
Neutrum ганя́ла
Femininum ганя́ла
Imperativ 2:a person ганя́й ганя́йце
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Presens ганя́ючы
Preteritum

ганяць impf (pf паганяць)

  1. jaga, förfölja
    Användning: ганяць och паганяць är abstrakta eller obestämda rörelseverb, motsvarande konkreta eller bestämda verb är гнаць och пагнаць.