мы

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Ryska[redigera]

Pronomen[redigera]

Böjningar av я, мы  Singular Plural
Nominativ я мы
Genitiv меня́ нас
Dativ мне нам
Ackusativ меня́ нас
Instrumentalis мной, мно́ю на́ми
Lokativ мне нас

мы

  1. vi (personligt pronomen i första person plural)

Vitryska[redigera]

Pronomen[redigera]

Böjningar av я, мы  Singular Plural
Nominativ я мы
Genitiv мяне́ нас
Dativ мне нам
Ackusativ мяне́ нас
Instrumentalis мной, мно́ю на́мі
Lokativ мне нас

мы

  1. vi (personligt pronomen i första person plural)