ісці

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Vitryska[redigera]

Verb[redigera]

Böjningar av ісці́  Singular Plural
imperfektiv
Presens 1:a person іду́ ідзём
2:a person ідзе́ш ідзяце́
3:e person ідзе́ іду́ць
Preteritum Maskulinum ішо́ў ішлі́
Neutrum ішло́
Femininum ішла́
Imperativ 2:a person ідзі́ ідзі́це
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Presens
Preteritum

ісці impf (pf пайсці)

  1. Användning: ісці och пайсці är konkreta eller bestämda rörelseverb, motsvarande abstrakta eller obestämda verb är хадзіць och пахадзіць.