Diskussion:medtagen

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Jag (och SAOB) anser att ta och taga är samma verb. Då borde det bara finnas en avledning för perfektparticipet. d|8589869056|b 9 maj 2017 kl. 13.16 (CEST)

Jag håller inte med dig. Tycker du detsamma om bli/bliva, spä/späda, klä/kläda, ge/giva, dra/draga?Jonteemil (diskussion) 9 maj 2017 kl. 13.32 (CEST)
Om alla particip är samma så är det samma verb. Det beror alltså på om man accepterar "kläende" och "geende". d|8589869056|b 9 maj 2017 kl. 13.45 (CEST)
Men problemet är att man ofta blandar former. T.ex. säga ger i presens men givit i supinum. d|8589869056|b 9 maj 2017 kl. 13.46 (CEST)
Ja, jag tycker att både gett och givit borde vara böjningsformer av ge. Liksom giva, giver etc. d|8589869056|b 9 maj 2017 kl. 13.47 (CEST)
Ja, men taga är ju ett variantuppslag av uppslaget ta, så det ser korrekt ut. ~ Dodde (diskussion) 10 maj 2017 kl. 00.49 (CEST)
Det blir problem med böjningarna. Egentligen är tatt supinum av ta, men de flesta som använder ta väljer ändå tagit, vilket är supinum av taga. Alla böjningsformer borde redovisas tillsammans. d|8589869056|b 10 maj 2017 kl. 00.53 (CEST)
Samma med geende och givande. d|8589869056|b 10 maj 2017 kl. 00.54 (CEST)
En fördel att dela upp det är att tydliggöra skillnad mellan nutida ta och ålderdomliga taga och vilka böjningsformer som hör till de olika epokerna. Vi har tydligen olika uppfattning om det och diskussionerna återkommer gång på gång på alla dessa uppslags diskussionssidor. För mig handlar det främst om att göra det tydligt, inte om rätt/fel ifråga om vilken böjningsform som hör till vilken grundform eller om grundformernas varianter är samma ord eller ej. Finns det något sätt vi kan försöka nå konsensus om detta, så vore det önskvärt. Jag kan tänka mig en mjukare inställning till att presentera allt i samma mall om alla dessa uppslag förses med en grammatisk text som tydliggörande förklarar skillnaden i stilvärde för de olika varianterna av grundformen och böjningsformerna. ~ Dodde (diskussion) 10 maj 2017 kl. 01.57 (CEST)
Jag tänker mig att man kan dela upp mallen i "kort form" respektive "lång form". Sedan kan man skriva "vard." vid tatt och "åld." vid taga och tager. Då framgår det att ta, tar, tog respektive tagit är de vanligaste formerna samtidigt som formernas ursprung också går att se. d|8589869056|b 10 maj 2017 kl. 02.40 (CEST)
Böjningar av ta Kort form Lång form
Infinitiv ta åld. taga
Presens tar åld. tager
Preteritum tog
Supinum ovanl. tatt tagit
Imperativ ta åld. tag
p. pr. - tagande, tagandes
p. pf. - tagen
Ser bra ut :) ~ Dodde (diskussion) 10 maj 2017 kl. 02.46 (CEST)
Men tveksam till korta perfektparticipformer (tadd, gedd), kanske SAOB listar, men vardagligt känns ju inte rätt. Aldrig hört någon säga så. ~ Dodde (diskussion) 10 maj 2017 kl. 03.09 (CEST)
Mycket riktigt listar SAOB korta participformer (både "gedd" och "geende"). Supinumformen har alltid samma rot som perfektparticipet, så jag tycker att tatt/tadd samt gett/gedd måste behandlas parvis. d|8589869056|b 10 maj 2017 kl. 03.13 (CEST)
Men SAOB nämner inte "tadd", vilket vi gör. Har vi någon källa eller citat? d|8589869056|b 10 maj 2017 kl. 03.17 (CEST)
Vi kanske borde skippa så sällsynta former i mallarna? d|8589869056|b 10 maj 2017 kl. 03.18 (CEST)
Alltså, jag vet inte, är kortformen regelbunden och den är korrekt så är det väl inte fel att ha med den, men det är nog felaktigt att påstå att det är "vardagligt" när den i själva verket knappast används. Oavsett om kortformerna anges eller inte, så bör nog långformen hålla sig på sin sida (och inte som just nu uppta båda rutorna). Jag är också lite osäker på "tatt" som vardaglig form. Tatt används visst flitigt i Småland, men jag har aldrig hört t ex en stockholmare säga "tatt". Så kanske en annan eller tydligare markering på den formen behövs. ~ Dodde (diskussion) 10 maj 2017 kl. 03.36 (CEST)
Sen har vi passivformerna som ska med också... ~ Dodde (diskussion) 10 maj 2017 kl. 03.42 (CEST)
Om man ser "tatt" ur dialektperspektivet, så kunde man komplettera med "to" och "tajen". Och är "få" en kortform av "fånga"? Dess korrekta particip är hur som helst "fången" (inte fådd). Och gå/gånga, stå/stånda? --LA2 (diskussion) 10 maj 2017 kl. 04.47 (CEST)