Mall:be-verb-impfpf

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Denna dokumentation har inkluderats från Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Vitryska.


Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{be-subst}} oregelbundna substantiv eller substantiv som inte kan använda annan mall
  • {{be-subst-m}} regelbundna maskulina substantiv där betoningen inte flyttar sig
{{be-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Nominativ {1} {2}
Genitiv {3} {4}
Dativ {5} {6}
Ackusativ {7} {8}
Instrumentalis {9} {10}
Lokativ {11} {12}

Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar
  • De 12 namnlösa parametrarna anger samtliga kombinationer av numerus och kasus.
klass= 
Gör det möjligt att återanvända mallen för andra ordklasser, som pronomen (klass=pron, t.ex. я, мы).
rot= 
nominativ singular
animat= 
(utan värde) anger att substantivet är besjälat och ackusativ liknar genitiv, annars nominativ
lokativ= 
lokativ singular, om denna inte är rot + е

Kända brister[redigera]

  • Substantiv med bara ett numerus (oräknebara eller enbart plural) kan endast hanteras genom att pluralformerna anges som "-".
  • Det är ont om information om vitrysk grammatik, både i Wiktionary och i tryckt form. Cirka 500 substantiv har angiven böjning i en.wiktionary och använder en liknande mall med 12 namnlösa parametrar.

Adjektiv[redigera]

{{be-adj}} (se lista)
Böjningar av бе́лы  Maskulinum Neutrum Femininum Plural
Nominativ бе́лы бе́лае бе́лая бе́лыя
Genitiv бе́лага бе́лага бе́лай бе́лых
Dativ бе́ламу бе́ламу бе́лай бе́лым
Ackusativ бе́лы, бе́лага бе́лае бе́лую бе́лыя, бе́лых
Instrumentalis бе́лым бе́лым бе́лай, бе́лаю бе́лымі
Lokativ бе́лым бе́лым бе́лай бе́лых
{{be-adj}} (se lista)
Böjningar av сі́ні  Maskulinum Neutrum Femininum Plural
Nominativ сі́ні сі́няе сі́няя сі́нія
Genitiv сі́няга сі́няга сі́няй сі́ніх
Dativ сі́няму сі́няму сі́няй сі́нім
Ackusativ сі́ні, сі́няга сі́няе сі́нюю сі́нія, сі́ніх
Instrumentalis сі́нім сі́нім сі́няй, сі́няю сі́німі
Lokativ сі́нім сі́нім сі́няй сі́ніх
{{be-adj}} (se lista)
Böjningar av стары́  Maskulinum Neutrum Femininum Plural
Nominativ стары́ старо́е стара́я стары́я
Genitiv старо́га старо́га старо́й стары́х
Dativ старо́му старо́му старо́й стары́м
Ackusativ стары́, старо́га старо́е стару́ю стары́я, стары́х
Instrumentalis стары́м стары́м старо́й, старо́ю стары́мі
Lokativ стары́м стары́м старо́й стары́х
Tillgängliga mallar

Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar
  • De två namnlösa parametrarna anges som i en.wiktionary; 2= får vara ы, ы́, і, гі, гі́, кі, кі́
  • be-adj-tabell tar 24 namnlösa parametrar, som räknar upp alla positionerna

Exempel[redigera]


Verb[redigera]

{{be-verb-impf}} (se lista)
Böjningar av знаць  Singular Plural
imperfektiv
Presens 1:a person зна́ю зна́ем
2:a person зна́еш зна́еце
3:e person зна́е зна́юць
Preteritum Maskulinum знаў зна́лі
Neutrum зна́ла
Femininum зна́ла
Imperativ 2:a person знай зна́йце
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Presens зна́ючы
Preteritum
{{be-verb-pf}} (se lista)
Böjningar av прачыта́ць  Singular Plural
perfektiv
Futurum 1:a person прачыта́ю прачыта́ем
2:a person прачыта́еш прачыта́еце
3:e person прачыта́е прачыта́юць
Preteritum Maskulinum прачыта́ў прачыта́лі
Neutrum прачыта́ла
Femininum прачыта́ла
Imperativ 2:a person прачыта́й прачыта́йце
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Preteritum прачыта́ны прачыта́ўшы
Tillgängliga mallar

Parametrar[redigera]

  • Alla böjningsformer räknas upp som namnlösa parametrar:
Parameter Värde
1= Presens (futurum) jag-form
2= Presens (futurum) du-form
3= Presens (futurum) han/hon/den-form
4= Presens (futurum) vi-form
5= Presens (futurum) ni-form
6= Presens (futurum) de-form
7= Preteritum maskulinum.
8= Preteritum neutrum.
9= Preteritum femininum.
10= Preteritum plural.
11= Imperativ singular.
12= Imperativ plural.
13= (ej pf) Presens gerundium.
14= (13= pf) Preteritum gerundium.
ppp= Preteritum particip passiv, i förekommande fall

Användning[redigera]

знаць
{{be-verb-impf|grundform=знаць
|зна́ю|зна́еш|зна́е|зна́ем|зна́еце|зна́юць
|знаў|зна́ла|зна́ла|зна́лі
|знай|зна́йце 
|зна́ючы|-}}
прачытаць
{{be-verb-pf|grundform=прачыта́ць
|прачыта́ю|прачыта́еш|прачыта́е|прачыта́ем|прачыта́еце|прачыта́юць
|прачыта́ў|прачыта́ла|прачыта́ла|прачыта́лі
|прачыта́й|прачыта́йце
|прачыта́ўшы|ppp=прачыта́ны}}