Mall:gmq-bot-adj

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Denna dokumentation har inkluderats från Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Bottniska.


Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{gmq-bot-subst-m}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
maskulinum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/<sidnamnet> {2} {3} {4}
Dativ {5} {6} {7} {8}
{{gmq-bot-subst-f}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
femininum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/<sidnamnet> {2} {3} {4}
Dativ {5} {6} {7} {8}
{{gmq-bot-subst-n}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
neutrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/<sidnamnet> {2} {3} {4}
Dativ {5} {6} {7} {8}
{{gmq-bot-subst-m-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
maskulinum Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/<sidnamnet> {2}
Dativ {3} {4}
{{gmq-bot-subst-f-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
femininum Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/<sidnamnet> {2}
Dativ {3} {4}
{{gmq-bot-subst-n-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
neutrum Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/<sidnamnet> {2}
Dativ {3} {4}

Parametrar[redigera]

Adjektiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{gmq-bot-adj}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Positiv Komparativ Superlativ
Attributivt
Obestämd
singular
Mask.
Fem.
<sidnamnet>
Neutrum {1}/<sidnamnet>+t
Bestämd singular <sidnamnet> {2} {3}
Plural <sidnamnet> {3}
Predikativt
Singular Mask.
Fem.
<sidnamnet>
Neutrum {1}/<sidnamnet>+t {2} {3}
Plural <sidnamnet>

Parametrar[redigera]

Verb[redigera]

Tillgängliga mallar
{{gmq-bot-verb}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Aktiv Passiv
Infinitiv {inf}/<sidnamnet> {inf-pass}
Presens {pres} {pres-pass}
Preteritum {pret} {pret-pass}
Supinum {sup} {sup-pass}
Imperativ {imp}
Particip
Presens {prespart}
Perfekt {perfpart}
{{gmq-bot-verb-ejpass}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Aktiv
Infinitiv {inf}/<sidnamnet>
Presens {pres}
Preteritum {pret}
Supinum {sup}
Imperativ {imp}
Particip
Presens {prespart}
Perfekt {perfpart}

Parametrar[redigera]