Mall:pl-adj-gi

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Denna dokumentation har inkluderats från Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Polska.


Information

Många polska mallar är under uppbyggnad och kan innehålla allvarliga brister och bör inte användas på uppslagen förrän de är genomgångna ordentligt så att alla brister hinner åtgärdas. (Mallar markerade med är klara och kan användas).

Substantiv[redigera]

Allmänna mallar[redigera]

Tillgängliga mallar
{{pl-subst-m}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
maskulinum Singular Plural
Nominativ <sidnamnet> {2}
Genitiv {3} {4}
Dativ {5} {6}
Ackusativ {7} {8}
Instrumentalis {9} {10}
Lokativ {11} {12}
Vokativ {13} {14}
{{pl-subst-f}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
femininum Singular Plural
Nominativ <sidnamnet> {2}
Genitiv {3} {4}
Dativ {5} {6}
Ackusativ {7} {8}
Instrumentalis {9} {10}
Lokativ {11} {12}
Vokativ {13} {14}
{{pl-subst-n}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
neutrum Singular Plural
Nominativ <sidnamnet> {2}
Genitiv {3} {4}
Dativ {5} {6}
Ackusativ {7} {8}
Instrumentalis {9} {10}
Lokativ {11} {12}
Vokativ {13} {14}
{{pl-subst-m-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
maskulinum Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}
Dativ {3}
Ackusativ {4}
Instrumentalis {5}
Lokativ {6}
Vokativ {7}
{{pl-subst-f-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
femininum Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}
Dativ {3}
Ackusativ {4}
Instrumentalis {5}
Lokativ {6}
Vokativ {7}
{{pl-subst-n-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
neutrum Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}
Dativ {3}
Ackusativ {4}
Instrumentalis {5}
Lokativ {6}
Vokativ {7}
{{pl-subst-m-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
maskulinum Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}
Dativ {3}
Ackusativ {4}
Instrumentalis {5}
Lokativ {6}
Vokativ {7}
{{pl-subst-f-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
femininum Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}
Dativ {3}
Ackusativ {4}
Instrumentalis {5}
Lokativ {6}
Vokativ {7}
{{pl-subst-n-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
neutrum Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}
Dativ {3}
Ackusativ {4}
Instrumentalis {5}
Lokativ {6}
Vokativ {7}

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

  • {{pl-subst-m}} Används för alla räknebara substantiv i maskulinum.
    • orka: {{pl-subst-m|kondom|kondomy|kondomu|kondomów|kondomowi|kondomom|kondom|kondomy|kondomem|kondomami|kondomie|kondomach|kondomie|kondomy}}
  • {{pl-subst-f}} Används för alla räknebara substantiv i femininum.
    • orka: {{pl-subst-f|orka|orki|orki|orek|orce|orkom|orkę|orki|orką|orkami|orce|orkach|orko|orki}}
  • {{pl-subst-n}} Används för alla räknebara substantiv i neutrum.
    • mleko: {{pl-subst-n|genus=neutrum|mleko|mleka|mleka|mlek|mleku|mlekom|mleko|mleka|mlekiem|mlekami|mleku|mlekach|mleko|mleka}}
  • {{pl-subst-m-oräkn}} Används för alla oräknebara substantiv i maskulinum.
    • rodzaj niemęskoosobowy: {{pl-subst-m-oräkn|rodzaj niemęskoosobowy|rodzaju niemęskoosobowego|rodzajowi niemęskoosobowemu|rodzaj niemęskoosobowy|rodzajem niemęskoosobowym|rodzaju niemęskoosobowym|rodzaju niemęskoosobowy}}
  • {{pl-subst-f-oräkn}} Används för alla oräknebara substantiv i femininum.
  • {{pl-subst-n-oräkn}} Används för alla oräknebara substantiv i neutrum.
    • mleko: {{pl-subst-n-oräkn|genus=neutrum|mleko|mleka|mleku|mleko|mlekiem|mleku|mleko}}
  • {{pl-subst-m-namn}} Används för alla namn i maskulinum.
    • Jezus: {{pl-subst-m-namn|Jezus|Jezusa|Jezusowi|Jezusa|Jezusem|Jezusie|[[Jezu]],<br/>([[Jezusie]])}}
  • {{pl-subst-f-namn}} Används för alla namn i femininum.
    • Maryja: {{pl-subst-f-namn|Maryja|Maryi|Maryi|Maryję|Maryją|Maryi|Maryjo}}
  • {{pl-subst-n-namn}} Används för alla namn i neutrum.

Specifika mallar[redigera]

ändelse räknebarhet genus mall exempel rot=
-bajt räknebart maskulinum {{pl-subst-m-(baj)t}} gigabajt: {{pl-subst-m-(baj)t|rot=gigabaj}} obligatorisk
-it räknebart maskulinum {{pl-subst-it}} bit: {{pl-subst-it|rot=bi}} obligatorisk
-it oräknebart maskulinum {{pl-subst-it-oräkn}} neolit: {{pl-subst-it-oräkn|rot=neoli}} obligatorisk
-nie räknebart neutrum {{pl-subst-nie}} istnienie: {{pl-subst-nie|rot=istnie}} obligatorisk
-nie oräknebart neutrum {{pl-subst-nie-oräkn}} istnienie: {{pl-subst-nie-oräkn|rot=istnie}} obligatorisk
-ść räknebart femininum {{pl-subst-ść}} nowość: {{pl-subst-ść|rot=nowoś}} obligatorisk
-ść oräknebart femininum {{pl-subst-ść-oräkn}} jasność: {{pl-subst-ść-oräkn|rot=jasnoś}} obligatorisk
-sta räknebart maskulinum {{pl-subst-sta}} turysta: {{pl-subst-sta|rot=tury}} obligatorisk
-tr räknebart maskulinum {{pl-subst-tr}} litr: {{pl-subst-tr}} finns ej
-um räknebart neutrum {{pl-subst-um}} muzeum: {{pl-subst-um|rot=muze}} obligatorisk
-zm räknebart maskulinum {{pl-subst-zm}} izm: {{pl-subst-zm}} finns ej
-zm oräknebart maskulinum {{pl-subst-zm-oräkn}} komunizm: {{pl-subst-zm-oräkn}} finns ej
{{pl-subst-m-(baj)t}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
maskulinum Singular Plural
Nominativ {rot}t {rot}ty
Genitiv [[{rot}tu#Polska|{rot}tu]],
[[{rot}ta#Polska|{rot}ta]]
{rot}tów
Dativ {rot}towi {rot}tom
Ackusativ {rot}t {rot}ty
Instrumentalis {rot}tem {rot}tami
Lokativ {rot}cie {rot}tach
Vokativ {rot}cie {rot}ty

Adjektiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{pl-adj-y}} (se lista)
{{pl-adj-y-peri}} (se lista)
{{pl-adj-y-okomp}} (se lista)
{{pl-adj-ny}} (se lista)
{{pl-adj-ny-peri}} (se lista)
{{pl-adj-ny-okomp}} (se lista)
{{pl-adj-i}} (se lista)
{{pl-adj-i-peri}} (se lista)
{{pl-adj-i-okomp}} (se lista)
{{pl-adj-gi}} (se lista)
{{pl-adj-gi-peri}} (se lista)
{{pl-adj-gi-okomp}} (se lista)
{{pl-adj-ki}} (se lista)
{{pl-adj-ki-peri}} (se lista)
{{pl-adj-ki-okomp}} (se lista)
{{pl-adj-li}} (se lista)
{{pl-adj-li-peri}} (se lista)
{{pl-adj-li-okomp}} (se lista)

Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar
  • rot= Används obligatoriskt i {{pl-adj-y}}, {{pl-adj-ny}}, {{pl-adj-gi}}, {{pl-adj-ki}} och {{pl-adj-li}}, men saknas helt i {{pl-adj-i}}. Ange uppslagsordet minus -y, -gi, -ki respektive -li.
  • plmask= Används när nominativ plural maskulinum är annan än rot= + i. Gäller endast {{pl-adj-y}} och {{pl-adj-ny}}.
  • komprot= Används när varken parametern rot= eller sidnamnet kan användas för att bilda komparativ- respektive superlativformer. Gäller endast komparabla mallar.

Adverb[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{pl-adv}} (för alla komparabla adverb)
{{pl-adv}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
Positiv <sidnamnet>
Komparativ <sidnamnet>j
Superlativ naj<sidnamnet>j

Not:

för adverb som slutar på -e

{{pl-adv}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
Positiv <sidnamnet>
Komparativ {komp}
Superlativ naj{komp}

Not:

för adverb som inte slutar på -e

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

Pronomen[redigera]

Tillgängliga mallar
{{pl-pron-pers}} (se lista)
{{pl-pron-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
pronomen Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}
Dativ {3}
Ackusativ {4}
Instrumentalis {5}
Lokativ {6}
Vokativ {7}

Användning[redigera]

  • {{pl-pron-pers}} Används för alla personliga pronomen.
    • ja: {{pl-pron-pers}}
  • {{pl-pron-oräkn}} Används för alla oräknebara pronomen.
    • wszystko: {{pl-pron-oräkn|wszystko|wszystkiego|wszystkiemu|wszystko|wszystkim|wszystkim|wszystko}}

Affix[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{pl-affix}} (för alla räknebara affix)
{{pl-affix}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
affix Singular Plural
Nominativ <sidnamnet> {2}
Genitiv {3} {4}
Dativ {5} {6}
Ackusativ {7} {8}
Instrumentalis {9} {10}
Lokativ {11} {12}
Vokativ {13} {14}

Användning[redigera]

  • {{pl-affix}} Används för alla räknebara affix.
    • -ówna: {{pl-affix|-ówna|-ówny|-ówny|-ówien|-ównie|-ówom|-ównę|-ówny|-ówną|-ówami|-ównie|-ówach|-ówno|-ówny}}