Mall:uk-verb-impfpf

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Denna dokumentation har inkluderats från Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Ukrainska.


Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{uk-subst}} oregelbundna substantiv eller substantiv som inte kan använda annan mall
  • {{uk-subst-m}} regelbundna maskulina substantiv, där betoningen inte flyttar sig
{{uk-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Nominativ {1} {2}
Genitiv {3} {4}
Dativ {5} {6}
Ackusativ {7} {8}
Instrumentalis {9} {10}
Lokativ {11} {12}
Vokativ {13} {14}

Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar
  • De 14 namnlösa parametrarna anger samtliga kombinationer av numerus och kasus.
klass= 
Gör det möjligt att återanvända mallen för andra ordklasser, som pronomen (klass=pron, t.ex. я, ми).
rot= 
nominativ singular för substantivet med betoning
gen= 
genitiv singular, om denna inte är rot + а
animat= 
(utan värde) anger att substantivet är besjälat och i ackusativ liknar genitiv, annars nominativ

Kända brister[redigera]

  • Substantiv med bara ett numerus (oräknebara eller enbart plural) kan enbart hanteras genom att pluralformerna anges som "-".
  • Det är ont om information om ukrainsk grammatik, både i Wiktionary och i tryckt form. Cirka 1500 substantiv har angiven böjning i en.wiktionary och använder en liknande mall med 14 namnlösa parametrar.

Adjektiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{uk-adj}} (se lista)
Böjningar av украї́нський  Maskulinum Neutrum Femininum Plural
Nominativ украї́нський украї́нське украї́нська украї́нські
Genitiv украї́нського украї́нського украї́нської украї́нських
Dativ украї́нському украї́нському украї́нській украї́нським
Ackusativ украї́нський, украї́нського украї́нське украї́нську украї́нські, украї́нських
Instrumentalis украї́нським украї́нським украї́нською украї́нськими
Lokativ украї́нському, украї́нськім украї́нському, украї́нськім украї́нській украї́нських
{{uk-adj}} (se lista)
Böjningar av си́ній  Maskulinum Neutrum Femininum Plural
Nominativ си́ній си́нє си́ня си́ні
Genitiv си́нього си́нього си́ньої си́ніх
Dativ си́ньому си́ньому си́ній си́нім
Ackusativ си́ній, си́нього си́нє си́ню си́ні, си́ніх
Instrumentalis си́нім си́нім си́ньою си́німи
Lokativ си́ньому, си́нім си́ньому, си́нім си́ній си́ніх
{{uk-adj}} (se lista)
Böjningar av стари́й  Maskulinum Neutrum Femininum Plural
Nominativ стари́й старе́ стара́ старі́
Genitiv старо́го старо́го старо́ї стари́х
Dativ старо́му старо́му старі́й стари́м
Ackusativ стари́й, старо́го старе́ стару́ старі́, стари́х
Instrumentalis стари́м стари́м старо́ю стари́ми
Lokativ старо́му, старі́м старо́му, старі́м старі́й стари́х

Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar
  • De två namnlösa parametrarna anges som i en.wiktionary; 2= får vara ий, ій, и́й
  • uk-adj-tabell tar 24 namnlösa parametrar, som räknar upp alla positionerna

Exempel[redigera]

Verb[redigera]

Tillgängliga mallar

Parametrar[redigera]

Parameter
uk-verb-impf
Paramter
uk-verb-pf
Värde
1= - Presens jag-form
2= - Presens du-form
3= - Presens han/hon/den-form
4= - Presens vi-form
5= - Presens ni-form
6= - Presens de-form
7= 1= Futurum jag-form
8= 2= Futurum du-form
9= 3= Futurum han/hon/den-form
10= 4= Futurum vi-form
11= 5= Futurum ni-form
12= 6= Futurum de-form
13= 7= Preteritum maskulinum.
14= 8= Preteritum neutrum.
15= 9= Preteritum femininum.
16= 10= Preteritum plural.
17= 11= Imperativ du-form.
18= 12= Imperativ vi-form.
19= 13= Imperativ ni-form.
20= - Presens particip aktiv.
21= - Presens particip passiv.
22= - Presens gerundium.
23= 14= Preteritum particip aktiv.
24= 15= Preteritum particip passiv.
25= 16= Preteritum gerundium.

Användning[redigera]

читати
{{uk-verb-impf|grundform=чита́ти|чита́ю|чита́єш|чита́є|чита́єм, чита́ємо|чита́єте|чита́ють
|чита́тиму|чита́тимеш|чита́тиме|чита́тимемо|чита́тимете|чита́тимуть
|чита́в|чита́ло|чита́ла|чита́ли
|чита́й|чита́ймо|чита́йте
|-|-|чита́ючи
|-|чи́таний|чита́вши}}
прочитати
{{uk-verb-pf|grundform=прочита́ти
|прочита́ю|прочита́єш|прочита́є|прочита́ємо, прочита́єм|прочита́єте|прочита́ють
|прочита́в|прочита́ло|прочита́ла|прочита́ли
|прочита́й|прочита́ймо|прочита́йте
|-|прочи́таний, прочи́тано|прочита́вши}}