Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Bokmål

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Information
Än så länge finns bara mallar för substantiv, men ännu saknas mallar för verb och adjektiv.

Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{no-subst}} (räknebart, alla genus)
  • {{no-subst-f}} (alla regelbundna och räknebara substantiv i femininum)
  • {{no-subst-m-er}} (alla regelbundna och räknebara substantiv i maskulinum med ändelsen -er i plural)
  • {{no-subst-m-e}} (alla regelbundna och räknebara substantiv i maskulinum med ändelsen -e i plural)
  • {{no-subst-n-0}} (alla regelbundna och räknebara substantiv i neutrum som är oförändrade i plural obestämd form)
  • {{no-subst-n-er}} (alla regelbundna och räknebara substantiv i neutrum med ändelsen -er i plural) Mallen fungerar för närvarande inte som tänkt. Var vänlig och använd den inte.
  • {{no-subst-n-2}} (alla regelbundna och räknebara substantiv i neutrum med två pluralvarianter; antingen med ändelsen -er i plural, eller oförändrad)
  • {{no-subst-oräkn}} (oräknebart, alla genus)
  • {{no-subst-namn}} (namn, alla genus)
{{no-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
{genus} Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2} {3} {4}
Genitiv {5}/
{1}+s/
<sidnamnet>+s
{6}/
{2}+s
{7}/
{3}+s
{8}/
{4}+s
{{no-subst-f}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
femininum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}/
{rot}+a/
<sidnamnet>+a
{3}/
{pluralrot}+er/
{rot}+er/
<sidnamnet>+er
{4}/
{pluralrot}+ene/
{rot}+ene/
<sidnamnet>+ene
Genitiv {5}/
{1}+{genitivändelse}/
{1}+s/
<sidnamnet>+{genitivändelse}/
<sidnamnet>+s
{6}/
{2}+s/
{rot}+as/
<sidnamnet>+as
{7}/
{3}+s/
{pluralrot}+ers/
{rot}+ers/
<sidnamnet>+ers
{8}/
{4}+s/
{pluralrot}+enes/
{rot}+enes/
<sidnamnet>+enes
{{no-subst-m-er}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
maskulinum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}/
{rot}+{fog}+n/
{rot}+e+n/
<sidnamnet>+{fog}+n/
<sidnamnet>+e+n
{3}/
{pluralrot}+{fog}+r/
{pluralrot}+e+r/
{rot}+{fog}+r/
{rot}+e+r/
<sidnamnet>+{fog}+r/
<sidnamnet>+e+r
{4}/
{pluralrot}+{fog}+ne/
{pluralrot}+e+ne/
{rot}+{fog}+ne/
{rot}+e+ne/
<sidnamnet>+{fog}+ne/
<sidnamnet>+e+ne
Genitiv {5}/
{1}+{genitivändelse}/
{1}+s/
<sidnamnet>+{genitivändelse}/
<sidnamnet>+s
{6}/
{2}+s/
{rot}+{fog}+ns/
{rot}+e+ns/
<sidnamnet>+{fog}+ns/
<sidnamnet>+e+ns
{7}/
{3}+s/
{pluralrot}+{fog}+rs/
{pluralrot}+e+rs/
{rot}+{fog}+rs/
{rot}+e+rs/
<sidnamnet>+{fog}+rs/
<sidnamnet>+e+rs
{8}/
{4}+s/
{pluralrot}+{fog}+nes/
{pluralrot}+e+nes/
{rot}+{fog}+nes/
{rot}+e+nes/
<sidnamnet>+{fog}+nes/
<sidnamnet>+e+nes
{{no-subst-m-e}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
maskulinum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}/
{rot}+en/
<sidnamnet>+en
{3}/
{pluralrot}+e/
{rot}+e/
<sidnamnet>+e
{4}/
{pluralrot}+ne/
{rot}+ne/
<sidnamnet>+ne
Genitiv {5}/
{1}+{genitivändelse}/
{1}+s/
<sidnamnet>+{genitivändelse}/
<sidnamnet>+s
{6}/
{2}+s/
{rot}+ens/
<sidnamnet>+ens
{7}/
{3}+s/
{pluralrot}+es/
{rot}+es/
<sidnamnet>+es
{8}/
{4}+s/
{pluralrot}+nes/
{rot}+nes/
<sidnamnet>+nes
{{no-subst-n-0}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
neutrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}/
{rot}+et/
<sidnamnet>+et
{3}/
{rot}/
<sidnamnet>
{4}/
{rot}+a, {rot}+ene/
<sidnamnet>+a, <sidnamnet>+ene
Genitiv {5}/
{1}+{genitivändelse}/
{1}+s/
<sidnamnet>+{genitivändelse}/
<sidnamnet>+s
{6}/
{2}+ets/
{rot}+ets/
<sidnamnet>+ets
{7}/
{3}+{genitivändelse}/
{3}+s/
{rot}+{genitivändelse}/
{rot}+s/
<sidnamnet>+{genitivändelse}/
<sidnamnet>+s
{8}/
{rot}+as, {rot}+enes/
<sidnamnet>+as, <sidnamnet>+enes
{{no-subst-n-er}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
neutrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}/
{rot}+et/
<sidnamnet>+et
{3}/
{rot}+er/
<sidnamnet>+er
{4}/
{rot}+a, {rot}+ene/
<sidnamnet>+a, <sidnamnet>+ene
Genitiv {5}/
{1}+{genitivändelse}/
{1}+s/
<sidnamnet>+{genitivändelse}/
<sidnamnet>+s
{6}/
{2}+s/
{rot}+ets/
<sidnamnet>+ets
{7}/
{3}+s/
{rot}+ers/
<sidnamnet>+ers
{8}/
{rot}+as, {rot}+enes/
<sidnamnet>+as, <sidnamnet>+enes
{{no-subst-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
Obestämd Bestämd
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}
Genitiv {3}/
{1}+s/
<sidnamnet>+s
{4}/
{2}+s
{{no-subst-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
Singular
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
Genitiv {2}/
{1}+s/
<sidnamnet>+s


Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar
  • genus=: Ej i genusspecifika mallar. Ange något av följande genus: maskulinum, femininum, neutrum.
  • genitivändelse=: Endast i genusspecifika mallar. Om parametern inte anges så läggs -s till på nominativformen för alla genitivformer. Används och anges tom för ord med grundform som slutar på s-ljud, för att undvika att extra -s anges för genitivformen.
  • rot=: Endast i genusspecifika mallar. Parametern används när sidnamnet inte kan användas för att bilda böjningsformer för annat än obestämd form singular.
  • pluralrot=: Endast i genusspecifika mallar. Ej i no-subst-n-0. Parametern används när varken parametern rot= eller sidnamnet kan användas för att bilda pluralformer.
  • fog=: Endast i mallarna no-subst-m-er och no-subst-n-er. Parametern används för vokalfinala grundformer, eller grundformer där konsonant måste dubbleras i bestämd form singular.

Användning[redigera]

  • {{no-subst}}: Alla räknebara substantiv.
    • telefon: {{no-subst|genus=maskulinum|telefon|telefonen|telefoner|telefonene}}
    • tastatur: {{no-subst|genus=neutrum|tastatur|tastaturet|[[tastatur]], [[tastaturer]]|tastaturene|7=[[tastaturs]], [[tastaturers]]}}
  • {{no-subst-f}}: Alla regelbundna och räknebara substantiv i femininum. I de fall ordet slutar på -e i sin grundform kan man använda sig av rot=-parametern (se exempel nedan).
    • dør: {{no-subst-f}}
    • kvinne: {{no-subst-f|rot=kvinn}}
    • bok: {{no-subst-f|pluralrot=bøk}}
    • kraft: {{no-subst-f|pluralrot=kreft}}
  • {{no-subst-m-er}}: Alla regelbundna och räknebara substantiv i maskulinum med ändelsen -er i plural. fog= kan användas om ordet slutar på -e i sin grundform.
    • bil: {{no-subst-m-er}}
    • bok: {{no-subst-m-er|pluralrot=bøk}}
    • damsnipe: {{no-subst-m-er|fog=}}
    • gass: {{no-subst-m-er|genitivändelse=}}
    • stam: {{no-subst-m-er|rot=stamm}}
  • {{no-subst-m-e}}: Alla regelbundna och räknebara substantiv i maskulinum med ändelsen -er i sin grundform och -e i plural obestämd form.
  • {{no-subst-n-0}}: Alla regelbundna och räknebara substantiv i neutrum som är oförändrade i plural obestämd form. I de fall ordet slutar på -e i sin grundform får man använda sig av några fler parametrar.
    • slott: {{no-subst-n-0}}
    • løyve: {{no-subst-n-0|rot=løyv|3=løyve}}
  • {{no-subst-n-er}}: Alla regelbundna och räknebara substantiv i neutrum med ändelsen -er i plural. I de fall ordet slutar på -e i sin grundform använder man med fördel rot-parametern.
    • eple: {{no-subst-n-er|rot=epl}}
    • salt: {{no-subst-n-er}}
  • {{no-subst-n-2}}: Alla regelbundna och räknebara substantiv i neutrum med två pluralvarianter; antingen med ändelsen -er i plural, eller oförändrad).
    • arbeid: {{no-subst-n-2}}
    • høve: {{no-subst-n-2|rot=høv}}
  • {{no-subst-oräkn}}: Alla oräknebara substantiv.
    • hydrogen: {{no-subst-oräkn|genus=neutrum|hydrogen|hydrogenet}}
  • {{no-subst-namn}}: Alla namn.


Verb[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{no-verb}} (alla verb som får -et/-a i preteritum)
  • {{no-verb-2}} (alla verb som får -te/-de i preteritum)
  • {{no-verb-r}} (alla verb som får -r i presens)

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

  • {{no-verb}}: Alla verb som får -et/-a i preteritum.
  • {{no-verb-2}}: Alla verb som får -te/-de i preteritum.
  • {{no-verb-r}}: Alla verb som får -r i presens
    • snø {{no-verb-r}}
    • {{no-verb|pret=døde}}

Artiklar[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{no-artikel}} (inkluderar alla artiklar på bokmål)
{{no-artikel}} (se lista)
Tabell över artiklar Obestämda Bestämda
Singular Singular Plural
Maskulin en den de
Feminin ei
Neutrum et det

Parametrar[redigera]

  • Inga

Användning[redigera]

Placeras utan parametrar på alla uppslag av de artiklar som redovisas i tabellen.

Pronomen[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{no-pron-pers}} (används på alla uppslag med personliga pronomen på bokmål)
{{no-pron-pers}} (se lista)

Parametrar[redigera]

  • Inga

Användning[redigera]

Placeras utan parametrar på alla uppslag av de pronomen som redovisas i tabellen.