Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Esperanto

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till: navigering, sök

Adjektiv[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{eo-adj}} (för alla komparabla adjektiv)
  • {{eo-adj-okomp}} (för alla okomparabla adjektiv)
{{eo-adj}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}/
<sidnamnet>+j
Ackusativ {3}/
<sidnamnet>+n
{4}/
{2}+n/
<sidnamnet>+jn
 
Adverbavledning   (<sidnamnet>e)?
Kompareras med pli och plej.
{{eo-adj-okomp}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Nominativ <sidnamnet> {2}/
<sidnamnet>+j
Ackusativ {3}/
<sidnamnet>+n
{4}/
{2}+n/
<sidnamnet>+jn
 
Adverbavledning   (<sidnamnet>e)?

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]


Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{eo-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Nominativ {1}/
<sidnamnet>
{2}/
<sidnamnet>+j
Ackusativ {3}/
<sidnamnet>+n
{4}/
{2}+n/
<sidnamnet>+jn
{{eo-subst-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
Nominativ <sidnamnet>
Ackusativ {2}/
<sidnamnet>+n
{{eo-subst-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular
Nominativ <sidnamnet>
Ackusativ {2}/
<sidnamnet>+n

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]


Verb[redigera]

Tillgängliga mallar
{{eo-verb}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Preterium Presens Futurum
Indikativ {1}/
{rot}+is
{2}/
{rot}+as
{3}/
{rot}+os
Aktiv particip {4}/
{rot}+inta
{5}/
{rot}+anta
{6}/
{rot}+onta
Passiv particip {7}/
{rot}+ita
{8}/
{rot}+ata
{9}/
{rot}+ota
Infinitiv {10}/
{rot}+i
Imperativ {11}/
{rot}+u
Konditionalis {12}/
{rot}+us

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]