Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Färöiska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Information

Substantivmallarna är uppdaterade med utökad funktionalitet. Verb- och adjektivmallar saknas ännu.

Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{fo-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
{genus} Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2} {3} {4}
Ackusativ {5} {6} {7} {8}
Dativ {9} {10} {11} {12}
Genitiv {13} {14} {15} {16}
{{fo-subst-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
{genus} Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}
Ackusativ {3} {4}
Dativ {5} {6}
Genitiv {7} {8}
{{fo-subst-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
{genus} Singular
Nominativ <sidnamnet>
Ackusativ {2}
Dativ {3}
Genitiv {4}

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

  • {{fo-subst}} Används för alla räknebara substantiv.
    • kúgv: {{fo-subst|genus=femininum|kúgv|...|kúgva|kúgvanna}}
    • hjarta: {{fo-subst|genus=neutrum|...|hjartað||3=[[hjørtu]], [[hjørtur]]|...|hjartnana}}
  • {{fo-subst-oräkn}} Används för alla oräknebara substantiv.
    • exempel saknas.
  • {{fo-subst-namn}} Används för alla namn.
    • exempel saknas.