Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Fornsvenska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{gmq-fsv-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
{genus} Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ {1} {2} {3} {4}
Ackusativ {5} {6} {7} {8}
Dativ {9} {10} {11} {12}
Genitiv {13} {14} {15} {16}

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

  • {{gmq-fsv-subst}} Används för alla räknebara substantiv.
    • kofi: {{gmq-fsv-subst|genus=maskulinum|kofi|kofin|kofar|kofani|kofa|kofan|kofa|kofana|kofa|kofanum|kofum|kofumin|kofa|kofans|kofa|kofanna}}

Verb[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{gmq-fsv-verb-sv1}} (för alla verb i första konjugationen med former i passivum, utom de med infinitivändelsen -ia)
  • {{gmq-fsv-verb-sv1-i}} (för alla verb i första konjugationen med former i passivum och med infinitivändelsen -ia)
  • {{gmq-fsv-verb-sv2}} (för alla verb i andra konjugationen med presensändelser i indikativ singularis)
  • {{gmq-fsv-verb-sv2-kort}} (för alla verb i andra konjugationen utan presensändelser i indikativ singularis)
  • {{gmq-fsv-verb-sv3}} (för alla verb i tredje konjugationen, utom de med infinitivändelsen -ia)
  • {{gmq-fsv-verb-sv3-i}} (för alla verb i tredje konjugationen med infinitivändelsen -ia)
  • {{gmq-fsv-verb-sv4-kort}} (för alla verb i fjärde konjugationen utan presensändelser i indikativ singularis)
  • {{gmq-fsv-verb-st}} (för alla starka verb med former i passivum)
{{gmq-fsv-verb-sv1}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {1} andi, {1} ande
Perfektparticip {1} aþer
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1} ar {1} ar {1} ar {1} as {1} as {1} as
Plural {1} um, {1} om {1} in {1} a {1} ums, {1} oms {1} ins {1} as
Preteritum Singular {1} aþi, {1} aþe {1} aþi, {1} aþe {1} aþi, {1} aþe {1} aþis, {1} aþes {1} aþis, {1} aþes {1} aþis, {1} aþes
Plural {1} aþum, {1} aþom {1} aþin {1} aþu, {1} aþo {1} aþums, {1} aþoms {1} aþins {1} aþus, {1} aþos
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} a - - - -
Plural {1} um, {1} om {1} in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1} i, {1} e {1} i, {1} e {1} i, {1} e {1} is, {1} es {1} is, {1} es {1} is, {1} es
Plural {1} um, {1} om {1} in {1} in {1} ums, {1} oms {1} ins {1} ins
Preteritum Singular {1} aþi, {1} aþe {1} aþi, {1} aþe {1} aþi, {1} aþe {1} aþis, {1} aþes {1} aþis, {1} aþes {1} aþis, {1} aþes
Plural {1} aþum, {1} aþom {1} aþin {1} aþin {1} aþums, {1} aþoms {1} aþins {1} aþins
{{gmq-fsv-verb-sv1-i}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {1} iandi, {1} iande
Perfektparticip {1} iaþer
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1} iar {1} iar {1} iar {1} ias {1} ias {1} ias
Plural {1} ium, {1} iom {1} in {1} ia {1} iums, {1} ioms {1} ins {1} ias
Preteritum Singular {1} iaþi, {1} iaþe {1} iaþi, {1} iaþe {1} iaþi, {1} iaþe {1} iaþis, {1} iaþes {1} iaþis, {1} iaþes {1} iaþis, {1} iaþes
Plural {1} iaþum, {1} iaþom {1} iaþin {1} iaþu, {1} iaþo {1} iaþums, {1} iaþoms {1} iaþins {1} iaþus, {1} iaþos
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} ia - - - -
Plural {1} ium, {1} iom {1} in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1} i, {1} ie {1} i, {1} ie {1} i, {1} ie {1} is, {1} ies {1} is, {1} ies {1} is, {1} ies
Plural {1} ium, {1} iom {1} in {1} in {1} iums, {1} ioms {1} ins {1} ins
Preteritum Singular {1} iaþi, {1} iaþe {1} iaþi, {1} iaþe {1} iaþi, {1} iaþe {1} iaþis, {1} iaþes {1} iaþis, {1} iaþes {1} iaþis, {1} iaþes
Plural {1} iaþum, {1} iaþom {1} iaþin {1} iaþin {1} iaþums, {1} iaþoms {1} iaþins {1} iaþins
{{gmq-fsv-verb-sv2}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {1}iandi, {1}iande
Perfektparticip {2} er
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}er {1}er {1}er {1}s {1}s {1}s
Plural {1}ium, {1}iom {1}in {1}ia {1}iums, {1}ioms {1}ins {1}ias
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} u, {2} o {2} ums, {2} oms {2} ins {2} us, {2} os
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} - - - -
Plural {1}ium, {1}iom {1}in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}is {1}is {1}is
Plural {1}ium, {1}iom {1}in {1}in {1}iums, {1}ioms {1}ins {1}ins
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} in {2} ums, {2} oms {2} ins {2} ins
{{gmq-fsv-verb-sv2-kort}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {1}iandi, {1}iande
Perfektparticip {2} er
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1} {1} {1} {1}s {1}s {1}s
Plural {1}ium, {1}iom {1}in {1}ia {1}iums, {1}ioms {1}ins {1}ias
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} u, {2} o {2} ums, {2} oms {2} ins {2} us, {2} os
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} - - - -
Plural {1}ium, {1}iom {1}in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}is {1}is {1}is
Plural {1}ium, {1}iom {1}in {1}in {1}iums, {1}ioms {1}ins {1}ins
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} in {2} ums, {2} oms {2} ins {2} ins
{{gmq-fsv-verb-sv3}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {1}andi, {1}ande
Perfektparticip {2} er
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}ir {1}ir {1}ir {1}is {1}is {1}is
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}a {1}ums, {1}oms {1}ins {1}as
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} u, {2} o {2} ums, {2} oms {2} ins {2} us, {2} os
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} - - - -
Plural {1}um, {1}om {1}in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}is, {1}es {1}is, {1}es {1}is, {1}es
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}in {1}ums, {1}oms {1}ins {1}ins
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} in {2} ums, {2} oms {2} ins {2} ins
{{gmq-fsv-verb-sv3-i}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {1}andi, {1}ande
Perfektparticip {2} er
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}ir {1}ir {1}ir {1}is {1}is {1}is
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}a {1}ums, {1}oms {1}ins {1}as
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} u, {2} o {2} ums, {2} oms {2} ins {2} us, {2} os
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} - - - -
Plural {1}um, {1}om {1}in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}is, {1}es {1}is, {1}es {1}is, {1}es
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}in {1}ums, {1}oms {1}ins {1}ins
Preteritum Singular {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} i, {2} e {2} is, {2} es {2} is, {2} es {2} is, {2} es
Plural {2} um, {2} om {2} in {2} in {2} ums, {2} oms {2} ins {2} ins
{{gmq-fsv-verb-sv4-kort}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {1}iandi, {1}iande
Perfektparticip {2} er
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1} {1} {1} {1}is {1}is {1}is
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}a {1}ums, {1}oms {1}ins {1}as
Preteritum Singular {2} þi, {2} þe {2} þi, {2} þe {2} þi, {2} þe {2} þis, {2} þes {2} þis, {2} þes {2} þis, {2} þes
Plural {2} þum, {2} þom {2} þin {2} þu, {2} þo {2} þums, {2} þoms {2} þins {2} þus, {2} þos
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} - - - -
Plural {1}um, {1}om {1}in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}is, {1}es {1}is, {1}es {1}is, {1}es
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}in {1}ums, {1}oms {1}ins {1}ins
Preteritum Singular {2} þi, {2} þe {2} þi, {2} þe {2} þi, {2} þe {2} þis, {2} þes {2} þis, {2} þes {2} þis, {2} þes
Plural {2} þum, {2} þom {2} þin {2} þin {2} þums, {2} þoms {2} þins {2} þins
{{gmq-fsv-verb-st}} (se lista)
Konjugation för <sidnamnet> 
Infinitiv <sidnamnet>
Presensparticip {6}ndi, {6}nde
Perfektparticip {7} in
Indikativ Aktivum Passivum
1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {2} {2} {2} {1}s {1}s {1}s
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}a {1}ums, {1}oms {1}ins {1}as
Preteritum Singular {3} {5} {3} {3}s {5}s {3}s
Plural {4}um, {4}om {4}in {4}u, {4}o {4}ums, {4}oms {4}ins {4}us, {4}os
Imperativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Singular - {1} - - - -
Plural {1}um, {1}om {1}in - - - -
Konjunktiv 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers. 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}i, {1}e {1}is, {1}es {1}is, {1}es {1}is, {1}es
Plural {1}um, {1}om {1}in {1}in {1}ums, {1}oms {1}ins {1}ins
Preteritum Singular {4}i, {4}e {4}i, {4}e {4}i, {4}e {4}is, {4}es {4}is, {4}es {4}is, {4}es
Plural {4}um, {4}om {4}in {4}in {4}ums, {4}oms {4}ins {4}ins

Parametrar[redigera]

{{gmq-fsv-verb-sv1}}

  • 1: Verbets form i infinitiv utan a:et.

{{gmq-fsv-verb-sv1-i}}

  • 1: Verbets form i infinitiv utan -ia.

{{gmq-fsv-verb-sv2}}

  • 1: Verbets stam i presens.
  • 2: Verbets stam i preteritum.

{{gmq-fsv-verb-sv2-kort}}

  • 1: Verbets form i presens.
  • 2: Verbets stam i preteritum.

{{gmq-fsv-verb-sv3}}

  • 1: Verbets stam i presens.
  • 2: Verbets stam i preteritum.

{{gmq-fsv-verb-sv3-i}}

  • 1: Verbets stam i presens.
  • 2: Verbets stam i preteritum.

{{gmq-fsv-verb-sv4-kort}}

  • 1: Verbets form i presens.
  • 2: Verbets stam i preteritum.

{{gmq-fsv-verb-st}}

  • 1: Verbets stam i presens indikativ pluralis (samt andra verbformer)
  • 2: Verbets form i presens indikativ singularis aktivum
  • 3: Verbets stam i preteritum indikativ singularis
  • 4: Verbets stam i preteritum indikativ pluralis samt preteritum konjunktiv
  • 5: Verbets "stam" i preteritum indikativ singularis, andra person
  • 6: Verbets "stam" i presensparticip
  • 7: Verbets "stam" i perfektparticip

Användning[redigera]

  • {{gmq-fsv-verb-st}} Används för alla starka verb med former i passivum.
    • niuta: {{gmq-fsv-verb-st|niūt|niūter|nø̄t|nut|nø̄st|niūta|nut}}
    • stiæla: {{gmq-fsv-verb-st|stiæl|stiæl|stal|stāl|stalt|stiæla|stul}}
    • væva: {{gmq-fsv-verb-st|væv|væver|vof|vāv|voft|væva|væv}}

Pronomen[redigera]

Tillgängliga mallar
{{gmq-fsv-pron}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular
Maskulinum Neutrum Femininum
Nominativ {1} {2} {3}
Ackusativ {4} {5} {6}
Dativ {7} {8} {9}
Genitiv {10} {11} {12}
Plural
Maskulinum Neutrum Femininum
Nominativ {13} {14} {15}
Ackusativ {16} {17} {18}
Dativ {19} {20} {21}
Genitiv {22} {23} {24}

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

  • {{gmq-fsv-pron}} Används för alla räknebara pronomen.
    • ængin: {{gmq-fsv-pron|ængin|ænkte|ængin|ængin|ænkte|ænga|ængom|ængo|ænginne|ængsins|ængsins|ænginna |ænge|ængin|[[ænga]](r)|ænga|ængin|[[ænga]](r)|ængom|ængom|ængom|ængra|ængra|ængra}}