Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Svenska/Substantiv

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Information
Samtliga substantivmallar är uppdaterade med utökad funktionalitet.

Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{sv-subst-n-ar}} (för alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -ar i plural)
  • {{sv-subst-n-er}} (för alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -er i plural)
  • {{sv-subst-n-or}} (för alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -or i plural)
  • {{sv-subst-n-r}} (för alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -r i plural)
  • {{sv-subst-n-an}} (för vissa räknebara substantiv i utrum med ändelsen -an i singular)
  • {{sv-subst-n-0}} (för alla räknebara substantiv i utrum med oförändrad pluralform)
  • {{sv-subst-t-ar}} (för alla räknebara substantiv i neutrum med ändelsen -ar i plural)
  • {{sv-subst-t-er}} (för alla räknebara substantiv i neutrum med ändelsen -er i plural)
  • {{sv-subst-t-n}} (för alla räknebara substantiv i neutrum med ändelsen -n i plural)
  • {{sv-subst-t-0}} (för alla räknebara substantiv i neutrum med oförändrad pluralform)
  • {{sv-subst-n-oräkn}} (för alla oräknebara substantiv i utrum, utöver vissa som slutar med -an)
  • {{sv-subst-n-an-oräkn}} (för vissa oräknebara substantiv i utrum med ändelsen -an)
  • {{sv-subst-t-oräkn}} (för alla oräknebara substantiv i neutrum)
  • {{sv-subst-n-namn}} (för alla namn i utrum)
  • {{sv-subst-t-namn}} (för alla namn i neutrum)
{{sv-subst-n-ar}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
utrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|e}+n/<sidnamnet>+{fog|e}+n {3}/{pluralrot}+ar/{rot}+ar/<sidnamnet>+ar {4}/{pluralrot}+arna/{rot}+arna/<sidnamnet>+arna
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+{fog|e}+ns/<sidnamnet>+{fog|e}+ns {7}/{pluralrot}+ars/{rot}+ars/<sidnamnet>+ars {8}/{pluralrot}+arnas/{rot}+arnas/<sidnamnet>+arnas



{{sv-subst-n-er}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
utrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|e}+n/<sidnamnet>+{fog|e}+n {3}/{pluralrot}+er/{rot}+er/<sidnamnet>+er {4}/{pluralrot}+erna/{rot}+erna/<sidnamnet>+erna
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+{fog|e}+ns/<sidnamnet>+{fog|e}+ns {7}/{pluralrot}+ers/{rot}+ers/<sidnamnet>+ers {8}/{pluralrot}+ernas/{rot}+ernas/<sidnamnet>+ernas


{{sv-subst-n-or}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
utrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|}+n/<sidnamnet>+{fog|}+n {3}/{pluralrot}+or/{rot}+or/<sidnamnet>+or {4}/{pluralrot}+orna/{rot}+orna/<sidnamnet>+orna
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+{fog|}+ns/<sidnamnet>+{fog|}+ns {7}/{3}+s/{pluralrot}+ors/{rot}+ors/<sidnamnet>+ors {8}/{4}+s/{pluralrot}+ornas/{rot}+ornas/<sidnamnet>+ornas


{{sv-subst-n-r}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
utrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/<sidnamnet>+n {3}/<sidnamnet>+r {4}/<sidnamnet>+rna
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s {6}/{2}+s/<sidnamnet>+ns {7}/{3}+s/<sidnamnet>+rs {8}/{4}+s/<sidnamnet>+rnas


{{sv-subst-n-an}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
utrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}<sidnamnet> {3}/{pluralrot}+ingar {4}/{pluralrot}+ingarna
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/<sidnamnet>+s {7}/{3}+s/{pluralrot}+ingars {8}/{4}+s/{pluralrot}+ingarnas

Not:

Vid plural sker omskrivning till {pluralrot}+ing


{{sv-subst-n-0}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
utrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|e}+n/<sidnamnet>+{fog|e}+n {3}/{pluralrot}/<sidnamnet> {4}/{pluralrot}+na/{rot}+na/<sidnamnet>+na
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+{fog|e}+ns/{2}+s/<sidnamnet>+{fog|e}+ns {7}/{3}+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z)/{pluralrot}+s/<sidnamnet>+s {8}/{4}+s/{pluralrot}+nas/{rot}+nas/<sidnamnet>+nas


{{sv-subst-t-ar}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
neutrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+et/<sidnamnet>+et {3}/{pluralrot}+ar/{rot}+ar/<sidnamnet>+ar {4}/{pluralrot}+arna/{rot}+arna/<sidnamnet>+arna
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+ets/<sidnamnet>+ets {7}/{3}+s/{pluralrot}+ars/{rot}+ars/<sidnamnet>+ars {8}/{4}+s/{pluralrot}+arnas/{rot}+arnas/<sidnamnet>+arnas


{{sv-subst-t-er}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
neutrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|e}+t/<sidnamnet>+{fog|e}+t {3}/{pluralrot}+{fog|e}+r/{rot}+{fog|e}+r/<sidnamnet>+{fog|e}+r/ {4}/{pluralrot}+{fog|e}+rna/{rot}+{fog|e}+rna/<sidnamnet>+{fog|e}+rna
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+{fog|e}+ts/<sidnamnet>+{fog|e}+ts {7}/{3}+s/{pluralrot}+{fog|e}+rs/{rot}+{fog|e}+rs/<sidnamnet>+{fog|e}+rs/ {8}/{4}+s/{pluralrot}+{fog|e}+rnas/{rot}+{fog|e}+rnas/<sidnamnet>+{fog|e}+rnas


{{sv-subst-t-n}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
neutrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+t/<sidnamnet>+t {3}/{pluralrot}+n/{rot}+n/<sidnamnet>+n {4}/{pluralrot}+na/{rot}+na/<sidnamnet>+na
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+ts/<sidnamnet>+ts {7}/{3}+s/{pluralrot}+ns/{rot}+ns/<sidnamnet>+ns {8}/{4}+s/{pluralrot}+nas/{rot}+nas/<sidnamnet>+nas


{{sv-subst-t-0}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
neutrum Obestämd Bestämd Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|}+et/<sidnamnet>+{fog|}+et {3}/<sidnamnet> {4}/{rot}+{fog|}+en/<sidnamnet>+{fog|}+en
Genitiv {5}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {6}/{2}+s/{rot}+{fog|}+ets/<sidnamnet>+{fog|}+ets {7}/{3}+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z)/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {8}/{4}+s/{rot}+{fog|}+ens/<sidnamnet>+{fog|}+ens


{{sv-subst-n-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
utrum Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|e}+n/<sidnamnet>+{fog|e}+n
Genitiv {3}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {4}/{2}+s/{rot}+{fog|e}+ns/<sidnamnet>+{fog|e}+ns


{{sv-subst-n-an-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
utrum Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{sidnamnet}
Genitiv {3}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {4}/{2}+s/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z)


{{sv-subst-t-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Oräknebart
neutrum Obestämd Bestämd
Nominativ <sidnamnet> {2}/{rot}+{fog|e}+t/<sidnamnet>+{fog|e}+t
Genitiv {3}/<sidnamnet>+s (endast om sidnamnet inte slutar på s, x eller z) {4}/{2}+s/{rot}+{fog|e}+ts/<sidnamnet>+{fog|e}+ts


{{sv-subst-n-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
utrum Singular
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}/<sidnamnet>+s
{{sv-subst-t-namn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
neutrum Singular
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv {2}/<sidnamnet>+s


Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar
  • rot=: Parametern används när sidnamnet inte kan användas för att bilda böjningsformer för annat än obestämd form singular.
    • Parametern finns i samtliga substantivmallar, men i {{sv-subst-t-0}} och {{sv-subst-n-0}} påverkar parametern inte kolumnen med obestämd form plural.
  • pluralrot=: Parametern används när varken parametern rot= eller sidnamnet kan användas för att bilda pluralformer.
    • Parametern saknas i {{sv-subst-t-0}} eftersom rot= är tillräckligt, samt i {{sv-subst-n-r}}, de oräknebara mallarna och namnmallarna.
  • fog=: Parametern används för vokalfinala grundformer, eller grundformer där konsonant måste dubbleras i bestämd form singular och plural
  • fog2=: Används i {{sv-subst-t-oräkn}} för att foga in ett kolon vid böjning av ex. DNA
  • en= (1): Specialparameter i {{sv-subst-n-er}} och {{sv-subst-n-oräkn}} för ord med ändelsen -en eller -n i bestämd form singular (t.ex. akademi, fysiologi, idé).
  • en= (2): Specialparameter i {{sv-subst-t-n}} för ord med ändelsen -a eller -en i bestämd form plural (t.ex. bi, frö, a).
  • et=: Specialparameter i {{sv-subst-t-er}}, {{sv-subst-t-er}}, {{sv-subst-t-oräkn}} för ord med ändelsen -et eller -t i bestämd form singular (t.ex. bageri, knä).
  • are=: Specialparameter i {{sv-subst-n-0}} för ord med ändelsen -ar(e)n i bestämd form singular (t.ex. stackare, löpare).

Användning[redigera]

  • Kom ihåg att om orden inte är helt regelbundna är det oftast enklast att ange de förekommande formerna manuellt, även om mallarna har parametrarna rot=, pluralrot= och fog= för att ge möjligheten till smidigare lösning. Här under presenteras de normala lösningarna för de respektive mallarna.
  • {{sv-subst-n-ar}}: Alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -ar i plural.
    • hund: {{sv-subst-n-ar}}
    • nos: {{sv-subst-n-ar}}
    • adapter: {{sv-subst-n-ar|fog=|pluralrot=adaptr}}
    • stam: {{sv-subst-n-ar|rot=stamm}}
    • bro: {{sv-subst-n-ar|fog=}}
    • kommentar: Ett tomt argument till parametern fog= tar bort det extra e som är standard i bestämd form singular framför "slut-n:et". Parametern kan inte, som i {{sv-subst-t-0}}, användas för att fördubbla en konsonant, utan det måste anges som argument till parametern rot=.
  • {{sv-subst-n-er}}: Alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -er i plural.
    • vulkan: {{sv-subst-n-er}}
    • bok: {{sv-subst-n-er|pluralrot=böck}}
    • fras: {{sv-subst-n-er}}
    • melodi: {{sv-subst-n-er|en=}}
    • formel: {{sv-subst-n-er|fog=|pluralrot=forml}}
    • museum: {{sv-subst-n-er}}
    • observatorium: {{sv-subst-n-er}}
    • kommentar: Ett tomt argument till parametern fog= tar bort det extra e som är standard i bestämd form singular framför "slut-n:et".
    • kommentar: Ord som slutar på -um får automatiskt korrekt böjning och behöver inga parametrar.
  • {{sv-subst-n-or}}: Alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -or i plural.
    • änka: {{sv-subst-n-or}}
    • ros: {{sv-subst-n-or}}
    • åder: {{sv-subst-n-or|fog=|pluralrot=ådr}}
  • {{sv-subst-n-r}}: Alla räknebara substantiv i utrum med ändelsen -r i plural.
  • {{sv-subst-n-an}}: Vissa räknebara substantiv i utrum med ändelsen -an.
  • {{sv-subst-n-0}}: Alla räknebara substantiv i utrum med oförändrad pluralform (eller med pluralform utan pluraländelse). De flesta ord slutar på -(i)er eller -are. Om parametern are= skrivs in i mallen gör mallen så roten automatiskt blir ordet minus e:et så ändelserna -en -0 och -na kan läggas till efter roten. Parametern förled= fylls också i med ordet minus -e eftersom det t.ex. heter en fiskarförening och inte fiskareförening.
    • fysiker: {{sv-subst-n-0|fog=}}
    • deckare: {{sv-subst-n-0|are=}}
    • indier: {{sv-subst-n-0|fog=}}
    • perser: {{sv-subst-n-0|fog=}}
    • kommentar: Ett tomt argument till parametern fog= tar bort det extra e som är standard i bestämd form singular framför "slut-n:et".
  • {{sv-subst-t-ar}}: Alla räknebara substantiv i neutrum som får -ar i plural. Denna mall används nästan aldrig.
    • racket: {{sv-subst-t-ar}}
    • finger: {{sv-subst-t-ar|rot=fingr}}
  • {{sv-subst-t-er}}:
  • {{sv-subst-t-n}}: Alla räknebara substantiv i neutrum som får -(e)n i plural.
    • tillfälle: {{sv-subst-t-n}}
    • huvud: {{sv-subst-t-n|rot=huvude}}
    • knä: {{sv-subst-t-n|et=}}
    • fly: {{sv-subst-t-n|et=|en=}}
    • kommentar: Parametern fog= kan inte användas i den här mallen.
  • {{sv-subst-t-0}}:
    • antal: {{sv-subst-t-0}}
    • segel: {{sv-subst-t-0|rot=segl}}
    • ljus: {{sv-subst-t-0}}
    • barnhem: {{sv-subst-t-0|fog=m}}
    • kommentar: Ange eventuell konsonant som fördubblas som argument till parametern fog=.
  • {{sv-subst-n-oräkn}}:
    • rasism: {{sv-subst-n-oräkn}}
    • vodka: {{sv-subst-n-oräkn|fog=}}
    • anis: {{sv-subst-n-oräkn}}
    • kommentar: Ett tomt argument till parametern fog= tar bort det extra e som är standard i bestämd form framför "slut-n:et".
  • {{sv-subst-n-an-oräkn}}:
    • början: {{sv-subst-n-an-oräkn}}
    • avrådan: {{sv-subst-n-an-oräkn}}
    • kommentar: Även ord som har ändelsen -en men som är oförändrat i bestämd form använder denna mall
    • borgen: {{sv-subst-n-an-oräkn}
  • {{sv-subst-t-oräkn}}:
    • smör: {{sv-subst-n-oräkn}}
    • läder: {{sv-subst-t-oräkn|rot=lädr}}
    • kaffe: {{sv-subst-t-oräkn|fog=}}
    • helium: {{sv-subst-t-oräkn|2=[[heliumet]], [[heliet]], ([[helium]])|4=[[heliumets]], [[heliets]], ([[heliums]])}}
  • {{sv-subst-n-namn}}:
    • Johan: {{sv-subst-n-namn}}
    • Anders: {{sv-subst-n-namn|2=[[Anders]], [[Anders']]}}
  • {{sv-subst-t-namn}}:
    • Sverige: {{sv-subst-t-namn}}
    • Honduras: {{sv-subst-t-namn|2=[[Honduras]], [[Honduras']]}}
  • Ofta kan syntax ges på flera sätt. Här följer några exempel.
    • fröken: {{sv-subst-n-ar|fröken|fröken|fröknar|fröknarna}}
    • fröken: {{sv-subst-n-ar|2=fröken|pluralrot=frökn}}
    • hustru: {{sv-subst-n-ar|hustru|hustrun|hustrur|hustrurna}}
    • hustru: {{sv-subst-n-ar|fog=|3=hustrur|4=hustrurna}}
    • gås: {{sv-subst-n-0|gås|gåsen|gäss|gässen}}
    • gås: {{sv-subst-n-0|3=gäss|4=gässen}}
    • gås: {{sv-subst-n-0|pluralrot=gäss|4=gässen}}
    • broder: {{sv-subst-n-0|broder|brodern|bröder|bröderna}}
    • broder: {{sv-subst-n-0|fog=|pluralrot=bröder}}
    • broder: {{sv-subst-n-0|fog=|3=bröder}}
    • broder: {{sv-subst-n-er|fog=|pluralrot=bröd}}
    • deckare: {{sv-subst-n-0|deckare|deckaren|deckare|deckarna}}
    • deckare: {{sv-subst-n-0|rot=deckar}}
    • deckare: {{sv-subst-n-0|fog=|4=deckarna}}
    • öl: {{sv-subst-n-0|öl|ölen|öl|ölen}}
    • öl: {{sv-subst-n-0|4=ölen}}
    • barnhem: {{sv-subst-t-0|barnhem|barnhemmet|barnhem|barnhemmen}}
    • barnhem: {{sv-subst-t-0|fog=me}}
    • barnhem: {{sv-subst-t-0|rot=barnhemm}}
    • läder {{sv-subst-t-oräkn|läder|lädret}}
    • läder {{sv-subst-t-oräkn|rot=lädr}}
    • läder {{sv-subst-t-oräkn|2=lädret}}