aƀalaǥjaną

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Verb[redigera]

*aƀalaǥjaną

  • uttal: /ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.nɑ̃/
  1. avlägga, lägga av
    Etymologi: Av äldre urgermanska *aƀalaǥjanam. Troligen skapat i urgermansk tid. Motsvarar *aƀa- ("av") + *laǥjaną ("lägga")
    Sammansättningar: *aƀalaǥđaz, *aƀalaǥjandz
    Besläktade ord: *aƀalaǥīniz, *aljaleǥją, *analaǥiđaz, *analaǥjaną, *analaǥjandz, *atlaǥiđaz, *atlaǥjaną, *atlaǥjandz, *ǥalaǥiđaz, *ǥalaǥjaną, *ǥalaǥjandz, *laǥą, *laǥīniz, *laǥiđaz, *laǥjaną, *laǥjandz, *lahtrą, *lahtrōđaz, *lahtrōną, *lahtrōndz, *leǥanaz, *leǥją, *leǥrą, *leǥraz, *lehtrą, *lǣǥaz, *liǥjaną, *liǥjandz, *lōǥą, *uƀerlaǥiđaz, *uƀerlaǥjaną, *uƀerlaǥjandz, *uzlaǥiđaz, *uzlaǥjaną, *uzlaǥjandz

Böjningar[redigera]

Svag
Klass 1
Aktivum Passivum
Presens Indikativ Subjunktiv Imperativ Indikativ Subjunktiv
1 singular *aƀalaǥjō

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɔː/

*aƀalaǥjaų

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.ũ/

*aƀalaǥjai

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯/

*?
2 singular *aƀalaǥisi

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑ.ɣi.si/

*aƀalaǥjais

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯s/

*aƀalaǥi

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑ.ɣi/

*aƀalaǥjasai

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.sɑi̯/

*aƀalaǥjaisau

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯.sɑu̯/

3 singular *aƀalaǥiþi

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑ.ɣi.θi/

*aƀalaǥjai

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯/

*aƀalaǥjaþau

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.θɑu̯/

*aƀalaǥjaþai

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.θɑi̯/

*aƀalaǥjaiþau

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯.θɑu̯/

1 dual *aƀalaǥjōs

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɔːs/

*aƀalaǥjaiw

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯w/

2 dual *aƀalaǥjaþiz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.θiz/

*aƀalaǥjaiþiz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯.θiz/

*aƀalaǥjaþiz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.θiz/

1 plural *aƀalaǥjamaz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑ.mɑz/

*aƀalaǥjaim

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯m/

*aƀalaǥjanþai

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑn.θɑi̯/

*aƀalaǥjainþau

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯n.θɑu̯/

2 plural *aƀalaǥiþ

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑ.ɣiθ/

*aƀalaǥjaiþ

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯θ/

*aƀalaǥiþ

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.iθ/

*aƀalaǥjanþai

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑn.θɑi̯/

*aƀalaǥjainþau

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯n.θɑu̯/

3 plural *aƀalaǥjanþi

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑn.θi/

*aƀalaǥjain

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯n/

*aƀalaǥjanþau

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑn.θɑu̯/

*aƀalaǥjanþai

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑn.θɑi̯/

*aƀalaǥjainþau

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑi̯n.θɑu̯/

Preteritum Indikativ Subjunktiv
1 singular *aƀalaǥdǭ

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɔ̃ː/

*aƀalaǥdǣđı̨̄

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðĩː/

2 singular *aƀalaǥdǣz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛːz/

*aƀalaǥdǣđīz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðiːz/

3 singular *aƀalaǥdǣ

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː/

*aƀalaǥdǣđī

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðiː/

1 dual *aƀalaǥdǣđū

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛːðuː/

*aƀalaǥdǣđīw

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðiːw/

2 dual *aƀalaǥdǣđuđiz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðu.ðiz/

*aƀalaǥdǣđīđiz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðiː.ðiz/

1 plural *aƀalaǥdǣđum

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðum/

*aƀalaǥdǣđīm

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðiːm/

2 plural *aƀalaǥdǣđuđ

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðuð/

*aƀalaǥdǣđīđ

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðiːð/

3 plural *aƀalaǥdǣđun

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðun/

*aƀalaǥdǣđīn

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.dɛː.ðiːn/

Presens Perfekt
Particip *aƀalaǥjandz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.jɑndz/

*aƀalaǥđaz

/ˌɑ.βɑ.ˈlɑɣ.ðɑz/

Omvandlingar[redigera]