aƀisōną

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Verb[redigera]

*aƀisōną

  • uttal: /ˈɑ.βi.sɔː.nɑ̃/
  1. göra så något går av: skära; bryta; klippa; hugga; dela
    Etymologi: Av äldre urgermanska *aƀisājanam. Troligen skapat i urgermansk tid. Motsvarar *aƀ ("av") + *-isōną (skapar verb av nomen)
    Sammansättningar: *aƀisōndz, *aƀisōþaz
    Besläktade ord: *aƀ, *aƀjōną, *aƀjōndz, *aƀjōþaz, *aƀjô, *aƀjǭ, *aƀuhaz, *aferą, *aferô, *aftai, *aftanǣ, *after, *afteraz, *afti, *aftrą, *aftumistaz, *aftumô, *fanǣ

Böjningar[redigera]

Svag
Klass 2
Aktivum Passivum
Presens Indikativ Subjunktiv Imperativ Indikativ Subjunktiv
1 singular *aƀisō

/ˈɑ.βi.sɔː/

*aƀisǭ

/ˈɑ.βi.sɔ̃ː/

*aƀisōi

/ˈɑ.βi.sɔːi̯/

*?
2 singular *aƀisōsi

/ˈɑ.βi.sɔː.si/

*aƀisōs

/ˈɑ.βi.sɔːs/

*aƀisō

/ˈɑ.βi.sɔː/

*aƀisōsai

/ˈɑ.βi.sɔː.sɑi̯/

*aƀisōsau

/ˈɑ.βi.sɔː.sɑu̯/

3 singular *aƀisōþi

/ˈɑ.βi.sɔː.θi/

*aƀisō

/ˈɑ.βi.sɔː/

*aƀisōþau

/ˈɑ.βi.sɔː.θɑu̯/

*aƀisōþai

/ˈɑ.βi.sɔː.θɑi̯/

*aƀisōþau

/ˈɑ.βi.sɔː.θɑu̯/

1 dual *aƀisōs

/ˈɑ.βi.sɔːs/

*aƀisōw

/ˈɑ.βi.sɔːw/

2 dual *aƀisōþiz

/ˈɑ.βi.sɔː.θiz/

*aƀisōþiz

/ˈɑ.βi.sɔː.θiz/

*aƀisōþiz

/ˈɑ.βi.sɔː.θiz/

1 plural *aƀisōmaz

/ˈɑ.βi.sɔː.mɑz/

*aƀisōm

/ˈɑ.βi.sɔːm/

*aƀisōnþai

/ˈɑ.βi.sɔːn.θɑi̯/

*aƀisōnþau

/ˈɑ.βi.sɔːn.θɑu̯/

2 plural *aƀisōþ

/ˈɑ.βi.sɔːθ/

*aƀisōþ

/ˈɑ.βi.sɔːθ/

*aƀisōþ

/ˈɑ.βi.sɔːθ/

*aƀisōnþai

/ˈɑ.βi.sɔːn.θɑi̯/

*aƀisōnþau

/ˈɑ.βi.sɔːn.θɑu̯/

3 plural *aƀisōnþi

/ˈɑ.βi.sɔːn.θi/

*aƀisōn

/ˈɑ.βi.sɔːn/

*aƀisōnþau

/ˈɑ.βi.sɔːn.θɑu̯/

*aƀisōnþai

/ˈɑ.βi.sɔːn.θɑi̯/

*aƀisōnþau

/ˈɑ.βi.sɔːn.θɑu̯/

Preteritum Indikativ Subjunktiv
1 singular *aƀisōdǭ

/ˈɑ.βi.sɔː.dɔ̃ː/

*aƀisōdǣđı̨̄

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðĩː/

2 singular *aƀisōdǣz

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛːz/

*aƀisōdǣđīz

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðiz/

3 singular *aƀisōdǣ

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː/

*aƀisōdǣđī

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðiː/

1 dual *aƀisōdǣđū

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðuː/

*aƀisōdǣđīw

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðiːw/

2 dual *aƀisōdǣđuđiz

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðu.ðiz/

*aƀisōdǣđīđiz

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðiː.ðiz/

1 plural *aƀisōdǣđum

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðum/

*aƀisōdǣđīm

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðiːm/

2 plural *aƀisōdǣđuđ

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðuð/

*aƀisōdǣđīđ

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðiːð/

3 plural *aƀisōdǣđun

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðun/

*aƀisōdǣđīn

/ˈɑ.βi.sɔː.dɛː.ðiːn/

Presens Perfekt
Particip *aƀisōndz

/ˈɑ.βi.sɔːndz/

*aƀisōþaz

/ˈɑ.βi.sɔː.θɑz.

Omvandlingar[redigera]

  • Urnordgermanska: *aƀisōną
    • Fornvästnordiska: *efsa
      • Fornisländska: efsa
  • Urvästgermanska: *aƀisōną