aƀuhaz

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Adjektiv[redigera]

*aƀuhaz

  1. avig, avog; felvänd; frånvänd
    Etymologi: Med verkan av andra adjektiv i *-uǥaz, av äldre urgermanska *aƀōhʷaz, av förgermanska *ápōkʷos, av urindoeuropeiska *h₂époh₃kʷos (delen *-h₃kʷ- är vokallös form av *h₃ekʷ- ("se"), ett ord vilket i urindoeuropeiska kunde användas ablativt)
    Grammatik: I senare tider blev ändelsen misstolkad vara kommen av *-iǥaz eller *-uǥaz
    Besläktade ord: *aƀ, *aƀisōną, *aƀisōndz, *aƀisōþaz, *aƀjōną, *aƀjōndz, *aƀjōþaz, *aƀjô, *aƀjǭ, *aferą, *aferô, *aftai, *aftanǣ, *after, *afteraz, *afti, *aftrą, *aftumistaz, *aftumô, *fanǣ
    Jämför: Liknar sanskrit ápāñc- ("vid sidan av; bak"), urslaviska *opakъ (*opakŭ) ("elak; ond")

Böjningar[redigera]

Positiv
Stark
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *aƀuhaz

/ˈɑ.βu.xɑz/

*aƀuhai

/ˈɑ.βu.xɑi̯/

*aƀuhō

/ˈɑ.βu.xɔː/

*aƀuhôz

/ˈɑ.βu.xɔːːz/

*aƀuhą

/ˈɑ.βu.xɑ̃/,

*aƀuhatō

/ˈɑ.βu.xɑ.tɔː/

*aƀuhō

/ˈɑ.βu.xɔː/

Ackusativ *aƀuhanǭ

/ˈɑ.βu.xɑ.nɔ̃ː/

*aƀuhanz

/ˈɑ.βu.xɑnz/

*aƀuhǭ

/ˈɑ.βu.xɔ̃ː/

*aƀuhōz

/ˈɑ.βu.xɔːz/

*aƀuhą

/ˈɑ.βu.xɑ̃/,

*aƀuhatō

/ˈɑ.βu.xɑ.tɔː/

*aƀuhō

/ˈɑ.βu.xɔː/

Genitiv *aƀuhas

/ˈɑ.βu.xɑs/,

*aƀuhis

/ˈɑ.βu.xis/

*aƀuhaizǫ̂

/ˈɑ.βu.xɑi̯.zɔ̯ːː/

*aƀuhaizōz

/ˈɑ.βu.xɑi̯.zɔːz/

*aƀuhaizǫ̂

/ˈɑ.βu.xɑi̯.zɔ̃ːː/

*aƀuhas

/ˈɑ.βu.xɑs/,

*aƀuhis

/ˈɑ.βu.xis/

*aƀuhaizǫ̂

/ˈɑ.βu.xɑi̯.zɔ̃ːː/

Dativ *aƀuhammai

/ˈɑ.βu.xɑm.mɑi̯/

*aƀuhaimaz

/ˈɑ.βu.xɑi̯.mɑz/

*aƀuhaizōi

/ˈɑ.βu.xɑi̯.zɔːi̯/

*aƀuhaimaz

/ˈɑ.βu.xɑi̯.mɑz/

*aƀuhammai

/ˈɑ.βu.xɑm.mɑi̯/

*aƀuhaimaz

/ˈɑ.βu.xɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *aƀuhanō

/ˈɑ.βu.xɑ.nɔː/

*aƀuhaimiz

/ˈɑ.βu.xɑi̯.miz/

*aƀuhaizō

/ˈɑ.βu.xɑi̯.zɔː/

*aƀuhaimiz

/ˈɑ.βu.xɑi̯.miz/

*aƀuhanō

/ˈɑ.βu.xɑ.nɔː/

*aƀuhaimiz

/ˈɑ.βu.xɑi̯.miz/

Svag
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *aƀuhô

/ˈɑ.βu.xɔːː/

*aƀuhaniz

/ˈɑ.βu.xɑ.niz/

*aƀuhǭ

/ˈɑ.βu.xɔ̃ː/

*aƀuhōniz

/ˈɑ.βu.xɔː.niz/

*aƀuhô

/ˈɑ.βu.xɔːː/

*aƀuhōnō

/ˈɑ.βu.xɔː.nɔː/

Ackusativ *aƀuhanų

/ˈɑ.βu.xɑ.nũ/

*aƀuhanunz

/ˈɑ.βu.xɑ.nunz/

*aƀuhōnų

/ˈɑ.βu.xɔː.nũ/

*aƀuhōnunz

/ˈɑ.βu.xɔː.nunz/

*aƀuhô

/ˈɑ.βu.xɔːː/

*aƀuhōnō

/ˈɑ.βu.xɔː.nɔː/

Genitiv *aƀuhiniz

/ˈɑ.βu.xi.niz/

*aƀuhanǫ̂

/ˈɑ.βu.xɑ.nɔ̃ːː/

*aƀuhōniz

/ˈɑ.βu.xɔː.niz/

*aƀuhōnǫ̂

/ˈɑ.βu.xɔː.nɔ̃ːː/

*aƀuhiniz

/ˈɑ.βu.xi.niz/

*aƀuhanǫ̂

/ˈɑ.βu.xɑ.nɔ̃ːː/

Dativ *aƀuhini

/ˈɑ.βu.xi.ni/

*aƀuhammaz

/ˈɑ.βu.xɑm.mɑz/

*aƀuhōni

/ˈɑ.βu.xɔː.ni/

*aƀuhōmaz

/ˈɑ.βu.xɔː.mɑz/

*aƀuhini

/ˈɑ.βu.xi.ni/

*aƀuhammaz

/ˈɑ.βu.xɑm.mɑz/

Instrumentalis *aƀuhinǣ

/ˈɑ.βu.xi.nɛː/

*aƀuhammiz

/ˈɑ.βu.xɑm.miz/

*aƀuhōnǣ

/ˈɑ.βu.xɔː.nɛː/

*aƀuhōmiz

/ˈɑ.βu.xɔː.miz/

*aƀuhinǣ

/ˈɑ.βu.xi.nɛː/

*aƀuhammiz

/ˈɑ.βu.xɑm.miz/

Omvandlingar[redigera]