aftumistaz

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Adjektiv[redigera]

*aftumistaz (komparativ *aftumô)

  1. sist; senast; bakerst; efterst
    Etymologi: Av äldre urgermanska *aftumistaz. Troligen skapat i urgermansk tid. Motsvarar *aftumô ("senare") + *-istaz (skapar superlativ för vissa adjektiv)
    Besläktade ord: *aƀ, *aƀisōną, *aƀisōndz, *aƀisōþaz, *aƀjōną, *aƀjōndz, *aƀjōþaz, *aƀjô, *aƀjǭ, *aƀuhaz, *aferą, *aferô, *aftai, *aftanǣ, *after, *afteraz, *afti, *aftrą, *aftumô, *fanǣ

Böjningar[redigera]

Superlativ
Stark
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *aftumistaz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑz/

*aftumistai

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯/

*aftumistō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː/

*aftumistôz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔːːz/

*aftumistą

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ̃/,

*aftumistatō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.tɔː/

*aftumistō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː/

Ackusativ *aftumistanǭ

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.nɔ̃ː/

*aftumistanz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑnz/

*aftumistǭ

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔ̃ː/

*aftumistōz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔːz/

*aftumistą

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ̃/,

*aftumistatō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.tɔː/

*aftumistō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː/

Genitiv *aftumistas

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑs/,

*aftumistis

/ˈɑɸ.tu.mis.tis/

*aftumistaizǫ̂

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.zɔ̃ːː/

*aftumistaizōz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.zɔːz/

*aftumistaizǫ̂

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.zɔ̃ːː/

*aftumistas

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑs/,

*aftumistis

/ˈɑɸ.tu.mis.tis/

*aftumistaizǫ̂

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.zɔ̃ːː/

Dativ *aftumistammai

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑm.mɑi̯/

*aftumistaimaz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.mɑz/

*aftumistaizōi

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.zɔːi̯/

*aftumistaimaz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.mɑz/

*aftumistammai

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑm.mɑi̯/

*aftumistaimaz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *aftumistanō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.nɔː/

*aftumistaimiz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.miz/

*aftumistaizō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.zɔː/

*aftumistaimiz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.miz/

*aftumistanō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.nɔː/

*aftumistaimiz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑi̯.miz/

Svag
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *aftumistô

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔːː/

*aftumistaniz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.niz/

*aftumistǭ

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔ̃ː/

*aftumistōniz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.niz/

*aftumistô

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔːː/

*aftumistōnō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.nɔː/

Ackusativ *aftumistanų

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.nũ/

*aftumistanunz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.nunz/

*aftumistōnų

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.nũ/

*aftumistōnunz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.nunz/

*aftumistô

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔːː/

*aftumistōnō

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.nɔː/

Genitiv *aftumistiniz

/ˈɑɸ.tu.mis.ti.niz/

*aftumistanǫ̂

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.nɔ̃ːː/

*aftumistōniz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.niz/

*aftumistōnǫ̂

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.nɔ̃ːː/

*aftumistiniz

/ˈɑɸ.tu.mis.ti.niz/

*aftumistanǫ̂

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑ.nɔ̃ːː/

Dativ *aftumistini

/ˈɑɸ.tu.mis.ti.ni/

*aftumistammaz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑm.mɑz/

*aftumistōni

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.ni/

*aftumistōmaz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.mɑz/

*aftumistini

/ˈɑɸ.tu.mis.ti.ni/

*aftumistammaz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑm.mɑz/

Instrumentalis *aftumistinǣ

/ˈɑɸ.tu.mis.ti.nɛː/

*aftumistammiz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑm.miz/

*aftumistōnǣ

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.nɛː/

*aftumistōmiz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɔː.miz/

*aftumistinǣ

/ˈɑɸ.tu.mis.ti.nɛː/

*aftumistammiz

/ˈɑɸ.tu.mis.tɑm.miz/

Omvandlingar[redigera]