ainaliftô

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Ordinaltal[redigera]

*ainaliftô (grundtal *ainalifą)

  1. elfte
    Etymologi: Av äldre urgermanska *ainaliftâ. Troligen skapat i urgermansk tid. Motsvarar *ainalifą ("elva") + *-tô (suffix förekommande hos ordinaltal)
    Besläktade ord: *ainalifą, *bilaiƀiđaz, *bilaiƀijaną, *bilaiƀijandz, *bilīƀanaz, *bilīƀaną, *bilīƀandz, *laiƀiđaz, *laiƀijaną, *laiƀijandz, *laiƀō, *liƀaiđaz, *liƀǣną, *liƀǣndz, *liƀrō, *lifą, *lifnaną, *lifnandz, *līƀaną, *līƀą, *twalifą, *twaliftô
11 Förra: *tehundô
Nästa: *twaliftô

Böjningar[redigera]

an/īn-stam
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *ainaliftô

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɔːː/

*ainaliftaniz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑ.niz/

*ainaliftı̨̄

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tĩː/

*ainaliftīniz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.niz/

*ainaliftô

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɔːː/

*ainaliftōnō

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɔː.nɔː/

Ackusativ *ainaliftanų

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑ.nũ/

*ainaliftanunz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑ.nunz/

*ainaliftīnų

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.nũ/

*ainaliftīnunz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.nunz/

*ainaliftô

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɔːː/

*ainaliftōnō

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɔː.nɔː/

Genitiv *ainaliftiniz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.ti.niz/

*ainaliftanǫ̂

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑ.nɔ̃ːː/

*ainaliftīniz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.niz/

*ainaliftīnǫ̂

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.nɔ̃ːː/

*ainaliftiniz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.ti.niz/

*ainaliftanǫ̂

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑ.nɔ̃ːː/

Dativ *ainaliftini

/ˈɑi̯.nɑ.lif.ti.ni/

*ainaliftammaz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑm.mɑz/

*ainaliftīni

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.ni/

*ainaliftīmaz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.mɑz/

*ainaliftini

/ˈɑi̯.nɑ.lif.ti.ni/

*ainaliftammaz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑm.mɑz/

Instrumentalis *ainaliftinǣ

/ˈɑi̯.nɑ.lif.ti.nɛː/

*ainaliftammiz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑm.miz/

*ainaliftīnǣ

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.nɛː/

*ainaliftīmiz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tiː.miz/

*ainaliftinǣ

/ˈɑi̯.nɑ.lif.ti.nɛː/

*ainaliftammiz

/ˈɑi̯.nɑ.lif.tɑm.miz/

Omvandlingar[redigera]