ainaz

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Grundtal[redigera]

*ainaz (ordinaltal *frumô)

  1. singular: en, ett
  2. plural: ena (dialektalt); några
1 Förra:
Nästa: *twai
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av äldre urgermanska *ajnaz, av förgermanska *ójnos, av urindoeuropeiska *ójnos
Fraser: *ainaz teǥuz, *ainą hundarađą, *ainō þūsundī
Sammansättningar: *ainaǥaz, *ainaburanaz, *ainafalþaz, *ainahandijaz, *ainaharđuz, *ainahlaupiz, *ainakilaz, *ainalifą, *ainanahtijaz, *ainarǣđaz, *ainauǥijaz, *ainawīǥiją, *ǥaaināną
Jämför: Samma som uralbanska *ainja, urbaltiska *aiˀnas, urhellenska *ójnos, urindoiranska *Hájnas, uritaliska *oinos, urkeltiska *oinos
Se även: Avestiska 𐬀𐬉𐬎𐬎𐬀‎ (aēuua), urhellenska *óywos, urindoiranska Háykas och Háywas, urslaviska *edinъ (edinŭ)

Böjning[redigera]

Stark, a-stam
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *ainaz

/ˈɑi̯.nɑz/

*ainai

/ˈɑi̯.nɑi̯/

*ainō

/ˈɑi̯.nɔː/

*ainôz

/ˈɑi̯.nɔːːz/

*ainą

/ˈɑi̯.nɑ̃/,

*ainatō

/ˈɑi̯.nɑ.tɔː/

*ainō

/ˈɑi̯.nɔː/

Ackusativ *ainanǭ

/ˈɑi̯.nɑ.nɔ̃ː/

*ainanz

/ˈɑi̯.nɑnz/

*ainǭ

/ˈɑi̯.nɔ̃ː/

*ainōz

/ˈɑi̯.nɔːːz/

*ainą

/ˈɑi̯.nɑ̃/,

*ainatō

/ˈɑi̯.nɑ.tɔː/

*ainō

/ˈɑi̯.nɔː/

Genitiv *ainas

/ˈɑi̯.nɑs/,

*ainis

/ˈɑi̯.nis/

*ainaizǫ̂

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔ̯ːː/

*ainaizōz

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔːz/

*ainaizǫ̂

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔ̃ːː/

*ainas

/ˈɑi̯.nɑs/,

*ainis

/ˈɑi̯.nis/

*ainaizǫ̂

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔ̃ːː/

Dativ *ainammai

/ˈɑi̯.nɑm.mɑi̯/

*ainaimaz

/ˈɑi̯.nɑi̯.mɑz/

*ainaizōi

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔːi̯/

*ainaimaz

/ˈɑi̯.nɑi̯.mɑz/

*ainammai

/ˈɑi̯.nɑm.mɑi̯/

*ainaimaz

/ˈɑi̯.nɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *ainanō

/ˈɑi̯.nɑ.nɔː/

*ainaimiz

/ˈɑi̯.nɑi̯.miz/

*ainaizō

/ˈɑi̯.nɑi̯.zɔː/

*ainaimiz

/ˈɑi̯.nɑi̯.miz/

*ainanō

/ˈɑi̯.nɑ.nɔː/

*ainaimiz

/ˈɑi̯.nɑi̯.miz/

Omvandlingar[redigera]