ei

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Bokmål[redigera]

Artikel[redigera]

Tabell över artiklar Obestämda Bestämda
Singular Singular Plural
Maskulin en den de
Feminin ei
Neutrum et det

ei

  1. en, ett (obestämd artikel feminin)

Estniska[redigera]

Interjektion[redigera]

ei

  1. nej
    Antonymer: jah

Finska[redigera]

Interjektion[redigera]

ei

  1. nej; uttrycker nekande; kombineras ofta med verb som svar på frågor
    –Mennäänkö kahville? –Ei, en pääse vielä töistä.
    –Ska vi fika? –Nej, jag slipper inte från jobbet än.
    Antonymer: kyllä

Verb[redigera]

Böjningar av
det negativa verbet
Indikativ, konditionalis och potentialis Imperativ
Singular Plural Singular Plural
1:a person minä en me emme älkäämme
2:a person sinä et te ette älä älkää
3:e person hän/se ei he/ne eivät,
(vard.) ne ei
älköön älkööt
Passiv ei älköön

ei

  1. tredje-person singular av det negativa verbet, använt också med opersonliga/passiva verbformer; inte; uttrycker nekande
    Hän ei ole nähnyt elokuvaa.
    Han/hon har inte sett filmen.
    –Onko hän kotona? –Ei ole.
    –Är han/hon hemma? –Nej.
    Käyn lomalla, joten ei me nähdä viikkoon.
    Jag åker på semester, så vi ses inte på en vecka.
    Se även: eikä
    Grammatik: Det negativa verbet saknar grundform. Jämför engelska don't och doesn't.

Isländska[redigera]

Adverb[redigera]

ei

  1. (föråldrat) inte
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av tidigare eigi, av fornnordiska eigi, av urgermanska *ne aiwaǥin
Synonymer: ekki

Latin[redigera]

Pronomen[redigera]

is

  1. tredje person singularis
Oregelbundet pronomen mask. fem. neut.
Nominativ , eae ea
Genitiv eōrum eārum eōrum
Dativ eīs eīs eīs
Ackusativ eōs eās ea
Ablativ eīs eīs eīs

Limburgiska[redigera]

Artikel[redigera]

ei

  1. en, ett; obestämd artikel (singular) för neutrum i nominativ, ackusativ och dativ

Substantiv[redigera]

ei

  1. ägg

Nederländska[redigera]

Substantiv[redigera]

Böjningar av ei  Singular Plural
neutrum
Nominativ ei eieren

ei

  • (Nord-Nederländerna, Limburg) uttal: /ɛɪ̯/
  • (Flandern, Brabant) uttal: /ɛː/
  1. ägg

Sammansättningar[redigera]

Nynorska[redigera]

Artikel[redigera]

Tabell över artiklar Obestämda Bestämda
Singular Singular Plural
Maskulin ein den de
Feminin ei
Neutrum eit det

ei

  1. en, ett (obestämd artikel feminin)

Räkneord[redigera]

ei f (maskulin ein, neutrum eitt)

  1. en, ett; 1