Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Bottniska[redigera]

Verb[redigera]

  • uttal: /fóː/, /fɒ́ː/
  1. É ínt’ busa nið gułfĕð báðnið.
    Ni får inte ostöka golvet barn.
  2. (styr dativ) giva, lämna
    mig yksę!
    Ge mig yxan!
    Synonymer: fłý, send’
  3. (reflexivt: fá sig) tillfriskna
    Hǫnn hall á sig.
    Han börjar tillfriskna.
    Synonymer: draga dil
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av fornnordiska .
Grammatik: Ordet böjs i pret. fikk, plur. fíng’, sup. fǫjið (fǫǫ)[1] eller fátt.
Fraser: fá át, fá dá heð, fá fræmm, fá í, fá i genn, fá lǫus, fá upp, fá tí

Adjektiv[redigera]

pl ?

  1. Etymologi: Av fornnordiska fár.
    Besläktade ord: fátig, fǫtug

Färöiska[redigera]

Adjektiv[redigera]

  1. böjningsform av fáur

Isländska[redigera]

Verb[redigera]

  1. (transitivt, styr ackusativ)
    Synonymer: eignast
  2. (ditransitivt, med dativ- och ackusativobjekt) giva
    Synonymer: gefa, láta af hendi
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av fornnordiska .
Grammatik: Pret. fékk, sup. fengið.
Fraser: fá allt upp í hendurnar, fá flugu í hausinn, fá sér göngutúr, fást

Källor[redigera]