feđurþô

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Ordinaltal[redigera]

*feđurþô (grundtal *feđwōr)

  1. fjärde
    Etymologi: Av äldre urgermanska *feđurþâ, av förgermanska *peturtô, av oregelbunden konsonantändring (*p- av *kʷ-) (*p- möjligen med inflytande av pémpe ("fem")) för *kʷeturtô, av urindoeuropeiska *kʷetwr̥tHō
    Besläktade ord: *feđwōr
4 Förra: *þriđjô
Nästa: *fimftô

Böjningar[redigera]

an/īn-stam
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *feđurþô

/ˈɸe.ður.θɔːː/

*feđurþaniz

/ˈɸe.ður.θɑ.niz/

*feđurþı̨̄

/ˈɸe.ður.θĩːː/

*feđurþīniz

/ˈɸe.ður.θiː.niz/

*feđurþô

/ˈɸe.ður.θɔːː/

*feđurþōnō

/ˈɸe.ður.θɔː.nɔː/

Ackusativ *feđurþanų

/ˈɸe.ður.θɑ.nũ/

*feđurþanunz

/ˈɸe.ður.θɑ.nunz/

*feđurþīnų

/ˈɸe.ður.θiː.nũ/

*feđurþīnunz

/ˈɸe.ður.θiː.nunz/

*feđurþô

/ˈɸe.ður.θɔːː/

*feđurþōnō

/ˈɸe.ður.θɔː.nɔː/

Genitiv *feđurþiniz

/ˈɸe.ður.θi.niz/

*feđurþanǫ̂

/ˈɸe.ður.θɑ.nɔ̃ːː/

*feđurþīniz

/ˈɸe.ður.θiː.niz/

*feđurþīnǫ̂

/ˈɸe.ður.θiː.nɔ̃ːː/

*feđurþiniz

/ˈɸe.ður.θi.niz/

*feđurþanǫ̂

/ˈɸe.ður.θɑ.nɔ̃ːː/

Dativ *feđurþini

/ˈɸe.ður.θi.ni/

*feđurþammaz

/ˈɸe.ður.θɑm.mɑz/

*feđurþīni

/ˈɸe.ður.θiː.ni/

*feđurþīmaz

/ˈɸe.ður.θiː.mɑz/

*feđurþini

/ˈɸe.ður.θi.ni/

*feđurþammaz

/ˈɸe.ður.θɑm.mɑz/

Instrumentalis *feđurþinǣ

/ˈɸe.ður.θi.nɛː/

*feđurþammiz

/ˈɸe.ður.θɑm.miz/

*feđurþīnǣ

/ˈɸe.ður.θi.nɛː/

*feđurþīmiz

/ˈɸe.ður.θiː.miz/

*feđurþinǣ

/ˈɸe.ður.θi.nɛː/

*feđurþammiz

/ˈɸe.ður.θɑm.miz/

Omvandlingar[redigera]