iz

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Kroatiska[redigera]

Preposition[redigera]

iz

  1. från, utav

Urgermanska[redigera]

Determinativt pronomen[redigera]

*iz

  1. anaforiskt pronomen, även brukat som personligt pronomen i tredje person: det där (nyss nämnda)
    Etymologi: Av äldre urgermanska *is, av förgermanska *ís, av urindoeuropeiska *ís
    Grammatik: Troligen fanns en yngre urgermansk form av nominativ singular maskulinum med stress (*is); se urnordgermanska grenen
    Besläktade ord: *ainaz (möjligen), *jā
    Jämför: Samma som urbaltiska *is, urindoiranska *ayám, uritaliska *is, urkeltiska *es
    Se även: *hiz, *jainaz, *sa

Böjningar[redigera]

Oregelbundet
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *iz

/ˈiz/

*īz

/ˈiːz/

*sī

/ˈsiː/

*ijôz

/ˈi.jɔːːz/

*it

/ˈit/

*ijō

/ˈi.jɔː/

Ackusativ *inǭ

/ˈi.nɔ̃ː/

*inz

/ˈinz/

*ijǭ

/ˈi.jɔ̃ː/

*ijōz

/ˈi.jɔːz/

*it

/ˈit/

*ijō

/ˈi.jɔː/

Genitiv *es

/ˈes/

*ezǫ̂

/ˈe.zɔ̃ːː/

*ezōz

/ˈez.ɔːz/

*ezǫ̂

/ˈe.zɔ̃ːː/

*es

/ˈes/

*ezǫ̂

/ˈe.zɔ̃ːː/

Dativ *immai

/ˈim.mɑi̯/

*imaz

/ˈi.mɑz/

*ezōi

/ˈe.zɔːi̯/

*imaz

/ˈi.mɑz/

*immai

/ˈim.mɑi̯/

*imaz

/ˈi.mɑz/

Instrumentalis *inō

/ˈi.nɔː/

*imiz

/ˈi.miz/

*ezō

/ˈe.zɔː/

*imiz

/ˈi.miz/

*inō

/ˈi.nɔː/

*imiz

/ˈi.miz/

Omvandlingar[redigera]

*iz (nominativ singular maskulinum)

  • Urnordgermanska: *iʀ (med stress), *is (utan stress)
    • Fornvästnordiska: es, er
    • Fornöstnordiska: æʀ
      • Fornsvenska: ær
  • Urvästgermanska: *iʀ
  • Uröstgermanska: *iz

*sī (nominativ singular femininum)

  • Urvästgermanska: *siju, *sī
  • Uröstgermanska: *si

*it (nominativ singular neutrum, ackusativ singular neutrum)

  • Urvästgermanska: *it
    • Fornhögtyska: iz
      • Medelhögtyska: ëz, iz
        • Alemannisk tyska: es
        • Bayerska: es
        • Hunsrik: sie
        • Jiddisch: עס (es)
        • Luxemburgiska: et
        • Rhenfrankiska: es (Pennsylvaniatyska)
        • Tyska: es
    • Fornlågfrankiska: it
      • Medelnederländska: et, it
    • Fornsaxiska: it
      • Medellågtyska: et, it
        • Mennonitisk lågtyska: et
  • Uröstgermanska: *it

*īz (nominativ plural maskulinum)

*ijôz (nominativ plural femininum)

*ijō (nominativ plural neutrum, ackusativ plural neutrum)

*inǭ (ackusativ singular maskulinum)

  • Urvästgermanska: *iną̄
  • Uröstgermanska: *iną̄

*ijǭ (ackusativ singular femininum)

*inz (ackusativ plural maskulinum)

*ijōz (ackusativ plural femininum)

*es (genitiv singular maskulinum, genitiv singular neutrum)

  • Urvästgermanska: *es
    • Fornhögtyska: es, is
      • Medelhögtyska: es
    • Fornsaxiska: is
      • Medellågtyska: es, is
  • Uröstgermanska: *es

*ezōz (genitiv singular femininum)

*ezǫ̂ (genitiv plural)

*immai (dativ singular maskulinum, dativ singular neutrum)

*ezōi (dativ singular femininum)

*imaz (dativ plural)