lächeln

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till: navigering, sök

Se även Lächeln.

Tyska[redigera]

Verb[redigera]

Konjugation för lächeln 

Hjälpverb: haben

Infinitiv lächeln
Presensparticip lächelnd
Perfektparticip gelächelt
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich lächle, lächel, lächele  du lächelst  er, sie, es lächelt 
Plural wir lächeln  ihr lächelt  sie lächeln 
Preteritum Singular ich lächelte  du lächeltest  er, sie, es lächelte 
Plural wir lächelten  ihr lächeltet  sie lächelten 
Imperativ
Singular - lächle !, lächel !, lächele ! -
Plural - lächelt ! lächeln Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich lächele  du lächelest  er, sie, es lächele 
Plural wir lächeln  ihr lächelet  sie lächeln 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich lächelte  du lächeltest  er, sie, es lächelte 
Plural wir lächelten  ihr lächeltet  sie lächelten 

lächeln

  1. le, småle, mysa