sa

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Se även och .

Tvärspråkligt[redigera]

Kod[redigera]

sa

sa

  1. (ISO 639-1) kod för språket sanskrit

Svenska[redigera]

Verb[redigera]

sa

  1. (dialektalt) variant av ska
    Den där vasen sa inte stå där!
  2. böjningsform av säga
  3. böjningsform av säja

Bokmål[redigera]

Verb[redigera]

sa

  1. böjningsform av si

Esperanto[redigera]

Interjektion[redigera]

sa

  1. hej

Estniska[redigera]

Pronomen[redigera]

sa

  1. du
    Varianter: Sa

Franska[redigera]

Pronomen[redigera]

  1. hans, hennes, sin, sitt, ens; possessivt pronomen tredje person singular femininum
    Sa chienne ne peut pas parler.
    Hennes tik kan inte tala.
    Användning: Blir son om det kommer före vokalljud.

Malagassiska[redigera]

Konjunktion[redigera]

sa

  1. eller

Urgermanska[redigera]

Determinativt pronomen[redigera]

*sa

  1. distalt pronomen: det där (utan särskild rumslig hänvisning)
    Etymologi: Av äldre urgermanska *sa, av förgermanska *só, av urindoeuropeiska *só
    Grammatik: Flera dotterspråk ärvde instrumentalisformer av yngre urgermanska *þwī eller *þwō, troligen med verkan av instrumentalisböjning för *hʷaz (*hʷī eller hʷō))
    Besläktade ord: *sī, *þan, *þar, *þus
    Jämför: Samma som urbaltiska *tas, urhellenska *ho, urindoiranska *sá, urkeltiska *so, urslaviska *tъ (*tŭ)
    Se även: *hiz, *iz, *jainaz

Böjningar[redigera]

Oregelbundet
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *sa

/ˈsɑ/

*þai

/ˈθɑi̯/

*sō

/ˈsɔː/

*þôz

/ˈθɔːːz/

*þat

/ˈθɑt/

*þō

/ˈθɔː/

Ackusativ *þanǭ

/ˈθɑ.nɔ̃ː/

*þanz

/ˈθɑnz/

*þǭ

/ˈθɔ̃ː/

*þōz

/ˈθɔːz/

*þat

/ˈθɑt/

*þō

/ˈθɔː/

Genitiv *þas

/ˈθɑs/

*þaizǫ̂

/ˈθɑi̯.zɔ̃ːː/

*þaizōz

/ˈθɑi̯.zɔːz/

*þaizǫ̂

/ˈθɑi̯.zɔ̃ːː/

*þas

/ˈθɑs/

*þaizǫ̂

/ˈθɑi̯.zɔ̃ːː/

Dativ *þammai

/ˈθɑm.mɑi̯/

*þaimaz

/ˈθɑi̯.mɑz/

*þaizōi

/ˈθɑi̯.zɔːi̯/

*þaimaz

/ˈθɑi̯.mɑz/

*þammai

/ˈθɑm.mɑi̯/

*þaimaz

/ˈθɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *þanō

/ˈθɑ.nɔː/

*þaimiz

/ˈθɑi̯.miz/

*þaizō

/ˈθɑi̯.zɔː/

*þaimiz

/ˈθɑi̯.miz/

*þanō

/ˈθɑ.nɔː/

*þaimiz

/ˈθɑi̯.miz/

Omvandlingar[redigera]

*sa (nominativ singular maskulinum)

  • Urnordgermanska: *sa
    • Fornvästnordiska: *sá (möjligen lång vokal med verkan av *sú)
      • Fornisländska:
        • Isländska:
      • Färöiska:
    • Fornöstnordiska: *sā (möjligen lång vokal med verkan av *sū)
      • Forndanska:
      • Fornsvenska:
  • Urvästgermanska: *sa
    • Fornengelska:
    • Fornsaxiska:
    • ⇒ Urvästgermanska: *þa (þ- med verkan av pronomenets flesta böjningar)
      • Fornengelska: þē
      • Fornfrisiska: thā, thī,
        • Saterfrisiska: die
        • Västfrisiska: de, dy
      • Fornhögtyska: dēr (med adjektivböjning), thēr (med adjektivböjning)
      • Fornlågfrankiska: thē
        • ⇒ Fornlågfrankiska: thie (med adjektivböjning)
          • Medelnederländska: die
      • Fornsaxiska: thē
  • Uröstgermanska: *sa

*sō (nominativ singular femininum)

  • Urnordgermanska: *sū
    • Fornvästnordiska: *sú
      • Fornisländska:
        • Isländska:
      • Färöiska:
    • Fornöstnordiska: *sū
      • Forndanska:
      • Fornsvenska:
  • Urvästgermanska: *sū
    • Fornengelska: sēo, sia, sio, siu
    • Fornsaxiska: siu
    • ⇒ Urvästgermanska: *þū (þ- med verkan av pronomenets flesta böjningar)
      • Fornengelska: þēo
        • Medelengelska: þeo
          • Engelska: tho (åldrigt)
      • Fornhögtyska: diu (med adjektivböjning)
        • Medelhögtyska: diu
          • Alemannisk tyska: d
          • Jiddisch: די‎ (di)
          • Kölniska: die
          • Luxemburgiska: déi
          • Tyska: die
          • Zimbriska: dòi
          • Östcentraltyska: de
    • Fornlågfrankiska: thia (med adjektivböjning), thie (med adjektivböjning)
      • Medelnederländska: die
    • Fornsaxiska: thiu
      • Medellågtyska: die
  • Uröstgermanska: *sō

*þat (nominativ singular neutrum, ackusativ singular neutrum)

*þai (nominativ plural maskulinum)

*þôz (nominativ plural femininum)

  • Urnordgermanska: *þāʀ
    • Fornvästnordiska: *þær (med okänd källa till i-omljud)
    • Fornöstnordiska: *þǣr (med okänd källa till i-omljud)
  • Uröstgermanska: *þōz

*þō (nominativ plural neutrum, ackusativ plural neutrum)

*þanǭ (ackusativ singular maskulinum)

*þǭ (ackusativ singular femininum)

  • Urnordgermanska: *þą̄
  • Urvästgermanska: *þą̄
    • Fornengelska: þā
    • Fornhögtyska: diu
      • Medelhögtyska: diu
        • Alemannisk tyska: d
        • Jiddisch: די‎ (di)
        • Kölniska: die
        • Luxemburgiska: déi
        • Tyska: die
        • Zimbriska: dòi
        • Östcentraltyska: de
    • Fornlågfrankiska: thiea
      • Medelnederländska: die
    • Fornsaxiska: thia
      • Medellågtyska: die
        • Lågtyska: de
  • Uröstgermanska: *þǭ

*þanz (ackusativ plural maskulinum)

*þōz (ackusativ plural femininum)

*þas (genitiv singular nominativ, genitiv singular neutrum)

*þaizōz (genitiv singular femininum)

*þaizǫ̂ (genitiv plural)

*þammai (dativ singular maskulinum, dativ singular neutrum)

*þaizōi (dativ singular femininum)

*þaimaz (dativ plural)

*þanō (instrumentalis singular nominativ, instrumentalis singular ackusativ)

  • Urvästgermanska: *þano

*þaizō (instrumentalis singular femininum)

  • Urvästgermanska: *þaiʀo

*þaimiz (instrumentalis plural)

  • Urvästgermanska: *þaimi