tehundô

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Ordinaltal[redigera]

*tehundô (grundtal *tehun)

  1. tionde
    Etymologi: Av äldre urgermanska *tehundâ, av förgermanska *dékumtô, av urindoeuropeiska *déḱm̥tō
    Besläktade ord: *aƀahandijaz, *ainahandijaz, *anahandijaz, *handiđaz, *handijaną, *handijandz, *handīniz, *handlōđaz, *handlōjaną, *handlōjandz, *handuǥaz, *handuz, *hundą, *tahjanaz, *tahjaną, *tahjandz, *teǥuz, *tehsmaz, *tehun
10 Förra: *newundô
Nästa: *ainaliftô

Böjningar[redigera]

an/īn-stam
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *tehundô

/ˈte.xun.dɔːː/

*tehundaniz

/ˈte.xun.dɑ.niz/

*tehundı̨̄

/ˈte.xun.dĩː/

*tehundīniz

/ˈte.xun.diː.niz/

*tehundô

/ˈte.xun.dɔːː/

*tehundōnō

/ˈte.xun.dɔː.nɔː/

Ackusativ *tehundanų

/ˈte.xun.dɑ.nũ/

*tehundanunz

/ˈte.xun.dɑ.nunz/

*tehundīnų

/ˈte.xun.diː.nũ/

*tehundīnunz

/ˈte.xun.diː.nunz/

*tehundô

/ˈte.xun.dɔːː/

*tehundōnō

/ˈte.xun.dɔː.nɔː/

Genitiv *tehundiniz

/ˈte.xun.di.niz/

*tehundanǫ̂

/ˈte.xun.dɑ.nɔ̃ːː/

*tehundīniz

/ˈte.xun.diː.niz/

*tehundīnǫ̂

/ˈte.xun.diː.nɔ̃ːː/

*tehundiniz

/ˈte.xun.di.niz/

*tehundanǫ̂

/ˈte.xun.dɑ.nɔ̃ːː/

Dativ *tehundini

/ˈte.xun.di.ni/

*tehundammaz

/ˈte.xun.dɑm.mɑz/

*tehundīni

/ˈte.xun.diː.ni/

*tehundīmaz

/ˈte.xun.diː.mɑz/

*tehundini

/ˈte.xun.di.ni/

*tehundammaz

/ˈte.xun.dɑm.mɑz/

Instrumentalis *tehundinǣ

/ˈte.xun.di.nɛː/

*tehundammiz

/ˈte.xun.dɑm.miz/

*tehundīnǣ

/ˈte.xun.diː.nɛː/

*tehundīmiz

/ˈte.xun.diː.miz/

*tehundinǣ

/ˈte.xun.di.nɛː/

*tehundammiz

/ˈte.xun.dɑm.miz/

Omvandlingar[redigera]