twa

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Frisiska[redigera]

Räkneord[redigera]

twa

  1. två
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av fornfrisiska twā, av urgermanska *twai, av urindoeuropeiska *dwóh₁

Lågskotska[redigera]

Räkneord[redigera]

twa

  1. två
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av medelengelska twa, av nominativ eller ackusativ femininum eller neutrum till fornengelska twēġen, av urgermanska *twai, av urindoeuropeiska *dwóh₁

Norn[redigera]

Räkneord[redigera]

twa

  1. (shetländsk norn) två
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av ackusativ till fornnordiska tveir, av urgermanska *twai, av urindoeuropeiska *dwóh₁