twai

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Gotiska[redigera]

Räkneord[redigera]

twai

  1. latinisering av 𐍄𐍅𐌰𐌹 (twai); två (2)

Urgermanska[redigera]

Grundtal[redigera]

*twai (ordinaltal *anþeraz)

  1. tu, två
    Varianter: *twi- (sammansittande), *twiz- (sammansittande)
    Etymologi: Av äldre urgermanska *twaj, av förgermanska *dwój, av böjning för urindoeuropeiska *dwóh₁
    Grammatik: Nominativ och ackusativ följer olika utvecklingar. Urnordgermanska fäste adjektiva pluraländelser till roten *twa- (nominativ i *twa-iʀ (m), *twa-aʀ (f), *twa-u (n); ackusativ i *twa-a (m), *twa-aʀ (f), *twa-u (n)). Urvästgermanska fäste till maskulinum ett okänt suffix i *-n- samt (utom fornengelska) maskulin ändelse i plural. Uröstgermanska må ha följt urgermansk böjning
    Fraser: *twai tiǥiwiz, *tū hundarađō, *twōz þūsundijôz
    Sammansättningar: *twalif, *twatehundą, *twifaldaz, *twifōtijaz, *twinaz, *twiniliŋgaz, *twiskaz, *twiwō, *twizdailijaną, *twīǥą, *twīhnaz
    Jämför: Samma som uralbanska *duwō, urbaltiska *duwō, urhellenska *dúwō, urindoiranska *dwáH, uritaliska *duō, urslaviska *dъva (dŭva), urkeltiska dwāw
2 Förra: *ainaz
Nästa: *þrīz

Böjningar[redigera]

Oregelbunden
Plural
Maskulinum Femininum Neutrum
Nominativ *twai

/ˈtwɑi̯/

*twōz

/ˈtwɔːz/

*tū

/ˈtuː/

Ackusativ *twanz

/ˈtwɑnz/

*twōz

/ˈtwɔːz/

*tū

/ˈtuː/

Genitiv *twajjǫ̂

/ˈtwɑi̯.jɔ̃ːː/

*twajjǫ̂

/ˈtwɑi̯.jɔ̃ːː/

*twajjǫ̂

/ˈtwɑi̯.jɔ̃ːː/

Dativ *twaimaz

/ˈtwɑi̯.mɑz/

*twaimaz

/ˈtwɑi̯.mɑz/

*twaimaz

/ˈtwɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *twaimiz

/ˈtwɑi̯.miz/

*twaimiz

/ˈtwɑi̯.miz/

*twaimiz

/ˈtwɑi̯.miz/

Omvandlingar[redigera]