verwischen

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Tyska

[redigera]

Verb

[redigera]
Konjugation för verwischen 

Hjälpverb: haben

Infinitiv verwischen
Presensparticip verwischend
Perfektparticip verwischt
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich verwische  du verwischst  er, sie, es verwischt 
Plural wir verwischen  ihr verwischt  sie verwischen 
Preteritum Singular ich verwischte  du verwischtest  er, sie, es verwischte 
Plural wir verwischten  ihr verwischtet  sie verwischten 
Imperativ
Singular - verwische ! -
Plural - verwischt ! verwischen Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich verwische  du verwischest  er, sie, es verwische 
Plural wir verwischen  ihr verwischet  sie verwischen 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich verwischte  du verwischtest  er, sie, es verwischte 
Plural wir verwischten  ihr verwischtet  sie verwischten 

verwischen

  1. sudda ut, sopa igen