isä

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till: navigering, sök

Finska[redigera]

Substantiv[redigera]

Böjningar av isä  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ isä isät Ackusativ 1 isä isät
Ackusativ 2 isän isät
Genitiv isän isien
(isäin)
Partitiv isää isiä
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv isässä isissä Adessiv isällä isillä
Elativ isästä isistä Ablativ isältä isiltä
Illativ isään isiin Allativ isälle isille
Essiv Marginell
Essiv isänä isinä Instruktiv isin
Exessiv isantä isintä Abessiv isättä isittä
Translativ isäksi isiksi Komitativ isineen

isä

  1. fader, far, pappa
    Sammansättningar: isänisä, isänmaa, isäpuoli, isoisä