aƀjōþaz

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Perfektparticip[redigera]

*aƀjōþaz (verb *aƀjōną)

  1. ebbad; återgången
    Etymologi: Av äldre urgermanska *aƀjāþas. Troligen skapat i urgermansk tid. Motsvarar *aƀjōną ("ebba; återgå") + *-þaz (skapar perfektparticip av svaga verb och verb i preteritum-presens)
    Besläktade ord: *aƀ, *aƀisōþaz, *aƀisōną, *aƀisōndz, *aƀjōną, *aƀjōndz, *aƀjô, *aƀjǭ, *aƀuhaz, *aferą, *aferô, *aftai, *aftanǣ, *after, *afteraz, *afti, *aftrą, *aftumistaz, *aftumô, *fanǣ
    Se även: *aƀjōndz

Böjningar[redigera]

Stark
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *aƀjōþaz

/ˈɑβ.jɔː.θɑz/

*aƀjōþai

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯/

*aƀjōþō

/ˈɑβ.jɔː.θɔː/

*aƀjōþôz

/ˈɑβ.jɔː.θɔːːz/

*aƀjōþatō

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.tɔː/,

*aƀjōþą

/ˈɑβ.jɔː.θɑ̃/

*aƀjōþō

/ˈɑβ.jɔː.θɔː/

Ackusativ *aƀjōþǭ

/ˈɑβ.jɔː.θɔ̃ː/

*aƀjōþanz

/ˈɑβ.jɔː.θɑnz/

*aƀjōþǭ

/ˈɑβ.jɔː.θɔ̃ː/

*aƀjōþōz

/ˈɑβ.jɔː.θɔːz/

*aƀjōþatō

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.tɔː/,

*aƀjōþą

/ˈɑβ.jɔː.θɑ̃/

*aƀjōþō

/ˈɑβ.jɔː.θɔː/

Genitiv *aƀjōþas

/ˈɑβ.jɔː.θɑs/,

*aƀjōþis

/ˈɑβ.jɔː.θj/

*aƀjōþaizǫ̂

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.zɔ̃ːː/

*aƀjōþaizōz

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.zɔːz/

*aƀjōþaizǫ̂

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.zɔ̃ːː/

*aƀjōþas

/ˈɑβ.jɔː.θɑs/,

*aƀjōþis

/ˈɑβ.jɔː.θis/

*aƀjōþaizǫ̂

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.zɔ̃ːː/

Dativ *aƀjōþammai

/ˈɑβ.jɔː.θɑm.mɑi̯/

*aƀjōþaimaz

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.mɑz/

*aƀjōþaizōi

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.zɔːi̯/

*aƀjōþaimaz

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.mɑz/

*aƀjōþammai

/ˈɑβ.jɔː.θɑm.mɑi̯/

*aƀjōþaimaz

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.mɑz/

Instrumentalis *aƀjōþanō

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.nɔː/

*aƀjōþaimiz

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.miz/

*aƀjōþaizō

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.zɔː/

*aƀjōþaimiz

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.miz/

*aƀjōþanō

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.nɔː/

*aƀjōþaimiz

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯.miz/

Svag
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *aƀjōþô

/ˈɑβ.jɔː.θɔːː/

*aƀjōþaniz

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.niz/

*aƀjōþǭ

/ˈɑβ.jɔː.θɔ̃ː/

*aƀjōþōniz

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.niz/

*aƀjōþô

/ˈɑβ.jɔː.θɔːː/

*aƀjōþōnō

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.nɔː/

Ackusativ *aƀjōþanų

/ˈɑβ.jɔː.θũ/

*aƀjōþanunz

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.nunz/

*aƀjōþōnų

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.nũ/

*aƀjōþōnunz

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.nunz/

*aƀjōþô

/ˈɑβ.jɔː.θɔːː/

*aƀjōþōnō

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.nɔː/

Genitiv *aƀjōþiniz

/ˈɑβ.jɔː.θi.niz/

*aƀjōþanǫ̂

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.nɔ̃ːː/

*aƀjōþōniz

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.niz/

*aƀjōþōnǫ̂

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.nɔ̃ːː/

*aƀjōþiniz

/ˈɑβ.jɔː.θi.niz/

*aƀjōþanǫ̂

/ˈɑβ.jɔː.θɑ.nɔ̃ːː/

Dativ *aƀjōþini

/ˈɑβ.jɔː.θi.ni/

*aƀjōþammaz

/ˈɑβ.jɔː.θɑm.mɑz/

*aƀjōþōni

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.ni/

*aƀjōþōmaz

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.mɑz/

*aƀjōþini

/ˈɑβ.jɔː.θi.ni/

*aƀjōþammaz

/ˈɑβ.jɔː.θɑm.mɑz/

Instrumentalis *aƀjōþinǣ

/ˈɑβ.jɔː.θi.nɛː/

*aƀjōþammiz

/ˈɑβ.jɔː.θɑm.miz/

*aƀjōþōnǣ

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.nɛː/

*aƀjōþōmiz

/ˈɑβ.jɔː.θɔː.miz/

*aƀjōþinǣ

/ˈɑβ.jɔː.θi.nɛː/

*aƀjōþammiz

/ˈɑβ.jɔː.θɑm.miz/

Omvandlingar[redigera]