aƀjōną

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Verb[redigera]

*aƀjōną

  • uttal: /'ɑβ.jɔː.nɑ̃/
  1. ebba; återgå
    Etymologi: Av äldre urgermanska *aƀjājanam. Troligen skapat i urgermansk tid. Motsvarar *aƀjǭ ("ebb; ävja") eller *aƀjô ("ebb; ävja") + *-ōną (skapar denominativa verb av substantiv)
    Sammansättningar: *aƀjōndz, *aƀjōþaz
    Besläktade ord: *aƀ, *aƀisōną, *aƀisōndz, *aƀisōþaz, *aƀjô, *aƀjǭ, *aƀuhaz, *aferą, *aferô, *aftai, *aftanǣ, *after, *afteraz, *afti, *aftrą, *aftumistaz, *aftumô, *fanǣ

Böjningar[redigera]

Svag
Klass 2
Aktivum Passivum
Presens Indikativ Subjunktiv Imperativ Indikativ Subjunktiv
1 singular *aƀjō

/ˈɑβ.jɔː/

*aƀjǭ

/ˈɑβ.jɔ̃ː/

*aƀjōi

/ˈɑβ.jɔːi̯/

*?
2 singular *aƀjōsi

/ˈɑβ.jɔː.si/

*aƀjōs

/ˈɑβ.jɔːs/

*aƀjōi

/ˈɑβ.jɔː/

*aƀjōsai

/ˈɑβ.jɔː.sɑi̯/

*aƀjōsau

/ˈɑβ.jɔː.sɑu̯/

3 singular *aƀjōþi

/ˈɑβ.jɔː.θi/

*aƀjō

/ˈɑβ.jɔː/

*aƀjōþau

/ˈɑβ.jɔː.θɑu̯/

*aƀjōþai

/ˈɑβ.jɔː.θɑi̯/

*aƀjōþau

/ˈɑβ.jɔː.θɑu̯/

1 dual *aƀjōs

/ˈɑβ.jɔːs/

*aƀjōw

/ˈɑβ.jɔːw/

2 dual *aƀjōþiz

/ˈɑβ.jɔː.jɑ.θiz/

*aƀjōþiz

/ˈɑβ.jɔː.θiz/

*aƀjōþiz

/ˈɑβ.jɔː.θiz/

1 plural *aƀjōmaz

/ˈɑβ.jɔː.mɑz/

*aƀjōm

/ˈɑβ.jɔːm/

*aƀjōnþai

/ˈɑβ.jɔːn.θɑi̯/

*aƀjōnþau

/ˈɑβ.jɔːn.θɑu̯/

2 plural *aƀjōþ

/ˈɑβ.jɔːθ/

*aƀjōþ

/ˈɑβ.jɔːθ/

*aƀjōþ

/ˈɑβ.jɔːθ/

*aƀjōnþai

/ˈɑβ.jɔːn.θɑi̯/

*aƀjōnþau

/ˈɑβ.jɔːn.θɑu̯/

3 plural *aƀjōnþi

/ˈɑβ.jɔːn.θi/

*aƀjōn

/ˈɑβ.jɔːn/

*aƀjōnþau

/ˈɑβ.jɔːn.θɑu̯/

*aƀjōnþai

/ˈɑβ.jɔːn.θɑi̯/

*aƀjōnþau

/ˈɑβ.jɔːn.θɑu̯/

Preteritum Indikativ Subjunktiv
1 singular *aƀjōdǭ

/ˈɑβ.jɔː.dɔ̃ː/

*aƀjōdǣđı̨̄

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðĩː/

2 singular *aƀjōdǣz

/ˈɑβ.jɔː.dɛːz/

*aƀjōdǣđīz

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðiz/

3 singular *aƀjōdǣ

/ˈɑβ.jɔː.dɛː/

*aƀjōdǣđī

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðiː/

1 dual *aƀjōdǣđū

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðuː/

*aƀjōdǣđīw

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðiːw/

2 dual *aƀjōdǣđuđiz

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðu.ðiz/

*aƀjōdǣđīđiz

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðiː.ðiz/

1 plural *aƀjōdǣđum

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðum/

*aƀjōdǣđīm

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðiːm/

2 plural *aƀjōdǣđuđ

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðuð/

*aƀjōdǣđīđ

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðiːð/

3 plural *aƀjōdǣđun

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðun/

*aƀjōdǣđīn

/ˈɑβ.jɔː.dɛː.ðiːn/

Presens Perfekt
Particip *aƀjōndz

/ˈɑβ.jɔːndz/

*aƀjōþaz

/ˈɑβ.jɔː.θɑz/

Omvandlingar[redigera]