fimftô

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Urgermanska[redigera]

Ordinaltal[redigera]

*fimftô (grundtal *fimf)

  1. femte
    Etymologi: Av äldre urgermanska *fimftâ, av förgermanska *pemptô, av oregelbunden konsonantändring (*-mp- av *-nkʷ-) (*-p- möjligen med inflytande av *p- i början av ordet) för urindoeuropeiska *penkʷtHō
    Besläktade ord: *fimf, *fiŋgraz
5 Förra: *feđurþô
Nästa: *sehstô

Böjningar[redigera]

an/īn-stam
Maskulinum Femininum Neutrum
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominativ *fimftô

/ˈɸimɸ.tɔːː/

*fimftaniz

/ˈɸimɸ.tɑ.niz/

*fimftı̨̄

/ˈɸimɸ.tĩː/

*fimftīniz

/ˈɸimɸ.tiː.niz/

*fimftô

/ˈɸimɸ.tɔːː/

*fimftōnō

/ˈɸimɸ.tɔː.nɔː/

Ackusativ *fimftanų

/ˈɸimɸ.tɑ.nũ/

*fimftanunz

/ˈɸimɸ.tɑ.nunz/

*fimftīnų

/ˈɸimɸ.tiː.nũ/

*fimftīnunz

/ˈɸimɸ.tiː.nunz/

*fimftô

/ˈɸimɸ.tɔːː/

*fimftōnō

/ˈɸimɸ.tɔː.nɔː/

Genitiv *fimftiniz

/ˈɸimɸ.ti.niz/

*fimftanǫ̂

/ˈɸimɸ.tɑ.nɔ̃ːː/

*fimftīniz

/ˈɸimɸ.tiː.niz/

*fimftīnǫ̂

/ˈɸimɸ.tiː.nɔ̃ːː/

*fimftiniz

/ˈɸimɸ.ti.niz/

*fimftanǫ̂

/ˈɸimɸ.tɑ.nɔ̃ːː/

Dativ *fimftini

/ˈɸimɸ.ti.ni/

*fimftammaz

/ˈɸimɸ.tɑm.mɑz/

*fimftīni

/ˈɸimɸ.tiː.ni/

*fimftīmaz

/ˈɸimɸ.tiː.mɑz/

*fimftini

/ˈɸimɸ.ti.ni/

*fimftammaz

/ˈɸimɸ.tɑm.mɑz/

Instrumentalis *fimftinǣ

/ˈɸimɸ.ti.nɛː/

*fimftammiz

/ˈɸimɸ.tɑm.miz/

*fimftīnǣ

/ˈɸimɸ.tiː.nɛː/

*fimftīmiz

/ˈɸimɸ.tiː.miz/

*fimftinǣ

/ˈɸimɸ.ti.nɛː/

*fimftammiz

/ˈɸimɸ.tɑm.miz/

Omvandlingar[redigera]