gären

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Tyska[redigera]

Verb[redigera]

Konjugation för gären 

Hjälpverb: haben

Infinitiv gären
Presensparticip gärend
Perfektparticip gegoren
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich gäre  du gärst  er, sie, es gärt 
Plural wir gären  ihr gärt  sie gären 
Preteritum Singular ich gor  du gor  er, sie, es gor 
Plural wir goren  ihr gort  sie goren 
Imperativ
Singular - gäre ! -
Plural - gärt ! gären Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich gäre  du gärest  er, sie, es gäre 
Plural wir gären  ihr gäret  sie gären 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich göre  du görest  er, sie, es göre 
Plural wir gören  ihr göret  sie gören 

gären

  1. jäsa
    Besläktade ord: Gärung