wischen

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Tyska[redigera]

Verb[redigera]

Konjugation för wischen 

Hjälpverb: haben

Infinitiv wischen
Presensparticip wischend
Perfektparticip gewischt
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich wische  du wischst  er, sie, es wischt 
Plural wir wischen  ihr wischt  sie wischen 
Preteritum Singular ich wischte  du wischtest  er, sie, es wischte 
Plural wir wischten  ihr wischtet  sie wischten 
Imperativ
Singular - wische ! -
Plural - wischt ! wischen Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich wische  du wischest  er, sie, es wische 
Plural wir wischen  ihr wischet  sie wischen 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich wischte  du wischtest  er, sie, es wischte 
Plural wir wischten  ihr wischtet  sie wischten 

wischen

  1. torka, torka av