іти

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Ukrainska[redigera]

Verb[redigera]

Böjningar av іти́  Singular Plural
imperfektiv
Presens 1:a person іду́ ідемо́, іде́м
2:a person іде́ш ідете́
3:e person іде́ іду́ть
Futurum 1:a person іти́му іти́мемо
2:a person іти́меш іти́мете
3:e person іти́ме іти́муть
Preteritum Maskulinum ішо́в ішли́
Neutrum ішло́
Femininum ішла́
Imperativ 1:a person іді́мо, іді́м
2:a person іди́ іді́ть
Particip Aktiv Passiv Gerundium
Presens ідучи́
Preteritum

іти, йти impf (pf піти)

  1. Användning: Varianten йти används när föregående ord slutar på vokal.
    Användning: іти, йти och піти är konkreta eller bestämda rörelseverb; motsvarande abstrakta eller obestämda verb är ходити och походити.