gelten

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Tyska

[redigera]

Verb

[redigera]
Konjugation för gelten 

Hjälpverb: haben

Infinitiv gelten
Presensparticip geltend
Perfektparticip gegolten
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich gelte  du gilst  er, sie, es gilt 
Plural wir gelten  ihr geltet  sie gelten 
Preteritum Singular ich galt  du galtest  er, sie, es galt 
Plural wir galten  ihr galtet  sie galten 
Imperativ
Singular - gilt ! -
Plural - geltet ! gelten Sie !
Konjunktiv I
Presens Singular ich gelte  du geltest  er, sie, es gelte 
Plural wir gelten  ihr geltet  sie gelten 
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich gälte
gölte 
du gältest
göltest 
er, sie, es gälte
gölte 
Plural wir gälten
gölten 
ihr gältet
göltet 
sie gälten
gölten 

gelten

  1. gälla; att vara giltig
    Sammansättningar: abgelten