ien

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Finska[redigera]

Substantiv[redigera]

ien

  1. tandkött
    Sammansättningar: ienraja, ientasku, ientulehdus

Frisiska[redigera]

Räkneord[redigera]

ien

  1. ett, en
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Se även: earste (ordningstal)

Älvdalska[redigera]

Räkneord[redigera]

Böjningar av ien Makulinum Femininum Neutrum
Nominativ ien įe iett
Ackusativ ien iena iett
Dativ ienum ienner ienu

ien

  1. en; obestämd artikel singular maskulinum
Indragna rader ovanför strecket gäller en särskild definition. Eventuella rader närmast nedan kan gälla en eller flera av definitionerna ovan.
Etymologi: Av fornnordiska einn, av urgermanska *ainaz, av urindoeuropeiska *ójnos
Se även: iett (neutrum), įe (femininum)