Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Tyska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till: navigering, sök

Notera att alla mallar som nämns nedan fortfarande är under utveckling / faktakontroll - det rekommenderas att vara försiktig med användandet, och att kontrollera att formerna blivit rätt. Se även eventuella instruktioner på mallsidorna! En del av mallarna behöver kompletteras med artiklar.

Adjektiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{de-adj}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
Predikativa former
Positiv <sidnamnet>
Komparativ {2}/{komprot}+er/<sidnamnet>+er
Superlativ am {3}/{suprot}+en/<sidnamnet>+{fog}+sten
{{de-adj-okomp}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
Predikativa former
Positiv <sidnamnet>
Kompareras inte.

Tyska adjektiv böjs olika beroende på om de står i predikativ eller attributiv - i predikativ böjs de inte alls (annat än den vanliga komparationen), medan de i attributiv böjs efter kasus (nominativ/genitiv/dativ/ackusativ), genus/numerus (maskulinum/neutrum/femininum/plural) samt huruvida adjektivet föregås av 1) obestämd artikel eller vissa pronomen, 2) bestämd artikel eller 3) ingen artikel alls. Totalt sett
(3 genus i singularis + 1 gemensam form för pluralis) x (4 kasus) x (3 böjningsmönster) x (3 komparationsgrader) + (3 komparationsgrader i predikativ) = 147 former... (fast antalet olika stavningar är betydligt färre än så).

Parametrar[redigera]

Allmänna parametrar
  • rot=
    • Används sällan, anger roten för positivformerna om de skulle avvika från det normala. Påverkar endast de attributiva positivformerna, inte den predikativa positivformen, grundformen.
    • T.ex. för edel: de-adj|rot=edl|komprot=edl|suprot=edelst
  • komprot=
    • Används relativt ofta, anger komparativroten (den del av ordet som föregås av -er för den predikativa komparativformen). Om superlativroten inte anges explicit ger komparativroten även grunden för superlativformerna. Eventuellt behövs komplettering med parametern fog=e
  • suprot=
    • Används ibland, anger superlativroten (den del av ordet som föregå av -st för den predikativa superlativformen)
    • Vanligtvis bygger superlativroten på komparativroten, för den predikativa superlativformen: komparativroten + eventuellt fogen -e- + -sten. Om komparativroten slutar på , -s eller -z och något foge-e inte används, måste superlativroten anges explicit.
    • T.ex för groß: de-adj|komprot=größ|suprot=größt
  • fog=
    • Används om grundformen (eller den predikativa komparativroten) slutar på -s eller -z. Kan användas ensamt eller i kombination med komprot=.
    • Om parametern används ska alltid värdet e anges.
    • T.ex. för weiß: de-adj|fog=e och för leise: de-adj|komprot=leis|fog=e

Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{de-subst-m}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
maskulinum Singular Plural
Nominativ der <sidnamnet> die {5}/{plural}/<sidnamnet>
Genitiv des {2}/<sidnamnet>+s der {6}/{plural}/<sidnamnet>
Dativ dem {3}/<sidnamnet> den {7}/{plural}+n/<sidnamnet>+n
Ackusativ den {4}/<sidnamnet> die {8}/{plural}/<sidnamnet>
{{de-subst-f}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
femininum Singular Plural
Nominativ die <sidnamnet> die {5}/{plural}/<sidnamnet>+en
Genitiv der {2}/<sidnamnet> der {6}/{plural}/<sidnamnet>+en
Dativ der {3}/<sidnamnet> den {7}/{plural}/<sidnamnet>+en
Ackusativ die {4}/<sidnamnet> die {8}/{plural}/<sidnamnet>+en
{{de-subst-n}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
neutrum Singular Plural
Nominativ das <sidnamnet> die {5}/{plural}/<sidnamnet>
Genitiv des {2}/<sidnamnet>+s der {6}/{plural}/<sidnamnet>
Dativ dem {3}/<sidnamnet> den {7}/{plural}+n/<sidnamnet>+n
Ackusativ das {4}/<sidnamnet> die {8}/{plural}/<sidnamnet>
{{de-subst-m-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
maskulinum Oräknebart
Nominativ der <sidnamnet>
Genitiv des {2}/<sidnamnet>+s
Dativ dem {3}/<sidnamnet>
Ackusativ den {4}/<sidnamnet>
{{de-subst-f-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
femininum Oräknebart
Nominativ die <sidnamnet>
Genitiv der {2}/<sidnamnet>
Dativ der {3}/<sidnamnet>
Ackusativ die {4}/<sidnamnet>
{{de-subst-n-oräkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
neutrum Oräknebart
Nominativ das <sidnamnet>
Genitiv des {2}/<sidnamnet>+s
Dativ dem {3}/<sidnamnet>
Ackusativ das {4}/<sidnamnet>
{{de-subst-m-adj}} (se lista)
Böjningar av Stilguide/Grammatik/Tyska 
maskulinum
Stark böjning - (utan artikel)
maskulinum Singular Plural
Nominativ {1}/<grundform>+er {5}/<grundform>+e
Genitiv {2}/<grundform>+en {6}/<grundform>+er
Dativ {3}/<grundform>+em {7}/<grundform>+en
Ackusativ {4}/<grundform>+en {8}/<grundform>+e
Svag böjning - (med bestämd artikel)
Singular Plural
Nominativ der {11}/<grundform>+e die {15}/<grundform>+en
Genitiv des {12}/<grundform>+en der {16}/<grundform>+en
Dativ dem {13}/<grundform>+en den {17}/<grundform>+en
Ackusativ den {14}/<grundform>+en die {18}/<grundform>+en
Blandad böjning - (med nyckelord ein, kein osv.)
Singular Plural
Nominativ ein {21}/<grundform>+er keine {25}/<grundform>+en
Genitiv eines {22}/<grundform>+en keiner {26}/<grundform>+en
Dativ einem {23}/<grundform>+en keinem {27}/<grundform>+en
Ackusativ einen {24}/<grundform>+en keine {28
{{de-subst-f-adj}} (se lista)
Böjningar av Stilguide/Grammatik/Tyska 
femininum
Stark böjning - (utan artikel)
femininum Singular Plural
Nominativ {1}/<grundform>+e {5}/<grundform>+e
Genitiv {2}/<grundform>+er {6}/<grundform>+en
Dativ {3}/<grundform>+er {7}/<grundform>+en
Ackusativ {4}/<grundform>+e {8}/<grundform>+e
Svag böjning - (med bestämd artikel)
Singular Plural
Nominativ die {11}/<grundform>+e die {15}/<grundform>+en
Genitiv der {12}/<grundform>+en der {16}/<grundform>+en
Dativ der {13}/<grundform>+en den {17}/<grundform>+en
Ackusativ die {14}/<grundform>+e die {18}/<grundform>+en
Blandad böjning - (med nyckelord ein, kein osv.)
Singular Plural
Nominativ eine {21}/<grundform>+e keine {25}/<grundform>+en
Genitiv einer {22}/<grundform>+en keiner {26}/<grundform>+en
Dativ einer {23}/<grundform>+en keinen {27}/<grundform>+en
Ackusativ eine {24}/<grundform>+e keine {18}/<grundform>+en
{{de-subst-n-adj}} (se lista)
Böjningar av Stilguide/Grammatik/Tyska 
neutrum
Stark böjning - (utan artikel)
neutrum Singular Plural
Nominativ {1}/<grundform>+es {5}/<grundform>+e
Genitiv {2}/<grundform>+en {6}/<grundform>+er
Dativ {3}/<grundform>+em {7}/<grundform>+en
Ackusativ {4}/<grundform>+es {8}/<grundform>+e
Svag böjning - (med bestämd artikel)
Singular Plural
Nominativ das {11}/<grundform>+e die {15}/<grundform>+en
Genitiv des {12}/<grundform>+en der {16}/<grundform>+em
Dativ dem {13}/<grundform>+en den {17}/<grundform>+es
Ackusativ das {14}/<grundform>+e den {18}/<grundform>+en
Blandad böjning - (med nyckelord ein, kein osv.)
Singular Plural
Nominativ ein {21}/<grundform>+en keine {25}/<grundform>+en
Genitiv eines {22}/<grundform>+en keiner {26}/<grundform>+en
Dativ einem {23}/<grundform>+en keinen {27}/<grundform>+en
Ackusativ einem {24}/<grundform>+e keine {18}/<grundform>+en
{{de-namn}} (se lista)
Böjningar av namnet <sidnamnet> 
Nominativ <sidnamnet>
Genitiv <sidnamnet>+s
{{de-subst-pluraletantum}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
- Plurale tantum
Nominativ die <sidnamnet>
Genitiv der {2}/<sidnamnet>
Dativ den {3}/<sidnamnet>
Ackusativ die {4}/<sidnamnet>


Parametrar[redigera]

  • Allmänna parametrar Det är vanligt att numrerade parametrar används i de tyska substantivmallarna.
  • plural=. Anger (nominativ) plural vid räknebara substantiv.

Användning[redigera]

För avvikande former, t.ex. vid plural-s eller alternativa genitivformer, används motsvarande siffra som parameter följd av korrekt böjning.

  • {{de-subst-m}} Används för alla räknebara substantiv i maskulinum
    • Hund: {{de-subst-m|plural=Hunde|2=[[Hunds]], [[Hundes]]|2=[[Hund]], [[Hunde]]}}.
  • {{de-subst-f}} Används för alla räknebara substantiv i femininum
    • Frau: {{de-subst-f|plural=Frauen}}.
  • {{de-subst-n}} Används för alla räknebara substantiv i neutrum.
    • Kind: {{de-subst-n|plural=Kinder|2=[[Kinds]], [[Kindes]]|3=[[Kind]], [[Kinde]]}}
  • {{de-subst-m-adj}} Används för alla räknebara substantiverade adjektiv i maskulinum
  • {{de-subst-f-adj}} Används för alla räknebara substantiverade adjektiv i femininum
    • Angehörige: {{de-subst-m-adj|grundform=Angehörig}}.
  • {{de-namn}} Används för alla namn
  • {{de-subst-pluraletantum}} Används för substantiv som finns bara i plural
    • Ferien {{de-subst-pluraletantum}}.

.

Verb[redigera]

Tillgängliga mallar

Verben kan grovt delas in i tre huvudgrupper (+diverse hjälpverb): starka, svaga och oregelbundna.

{{de-verb}} (se lista)
Konjugation för Stilguide/Grammatik/Tyska

Hjälpverb: {{{hjälpverb}}}

Infinitiv Stilguide/Grammatik/Tyska
Presensparticip {{{rot}}}end
Perfektparticip ge{{{rot}}}t
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich {{{rot}}}e {{{prefix}}} du {{{rot}}}st {{{prefix}}} er, sie, es {{{rot}}}t {{{prefix}}}
Plural wir {{{rot}}}en {{{prefix}}} ihr {{{rot}}}t {{{prefix}}} sie {{{rot}}}en {{{prefix}}}
Preteritum Singular ich {{{rot}}}te {{{prefix}}} du {{{rot}}}test {{{prefix}}} er, sie, es {{{rot}}}te {{{prefix}}}
Plural wir {{{rot}}}ten {{{prefix}}} ihr {{{rot}}}tet {{{prefix}}} sie {{{rot}}}ten {{{prefix}}}
Imperativ
Singular - {{{rot}}}e {{{prefix}}}! -
Plural - {{{rot}}}t {{{prefix}}}! {{{rot}}}en Sie {{{prefix}}}!
Konjunktiv I
Presens Singular ich {{{rot}}}e {{{prefix}}} du {{{rot}}}est {{{prefix}}} er, sie, es {{{rot}}}e {{{prefix}}}
Plural wir {{{rot}}}en {{{prefix}}} ihr {{{rot}}}et {{{prefix}}} sie {{{rot}}}en {{{prefix}}}
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich {{{rot}}}te {{{prefix}}} du {{{rot}}}test {{{prefix}}} er, sie, es {{{rot}}}te {{{prefix}}}
Plural wir {{{rot}}}ten {{{prefix}}} ihr {{{rot}}}tet {{{prefix}}} sie {{{rot}}}ten {{{prefix}}}
{{de-verb-bara 3.pers-sg}} (se lista)
Konjugation för Stilguide/Grammatik/Tyska

Hjälpverb: {{{hjälpverb}}}

Infinitiv Stilguide/Grammatik/Tyska
Presensparticip {{{rot}}}end
Perfektparticip ge{{{rot}}}t
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular - - es {{{rot}}}t {{{prefix}}}
Plural - - -
Preteritum Singular - - es {{{rot}}}te {{{prefix}}}
Plural - - -
Imperativ
Singular - - -
Plural - - -
Konjunktiv I
Presens Singular - - es {{{rot}}}e {{{prefix}}}
Plural - - -
Konjunktiv II
Preteritum Singular - - es {{{rot}}}te {{{prefix}}}
Plural - - -
{{de-verb-bara 3.person}} (se lista)
Konjugation för Stilguide/Grammatik/Tyska

Hjälpverb: {{{hjälpverb}}}

Infinitiv Stilguide/Grammatik/Tyska
Presensparticip {{{rot}}}end
Perfektparticip ge{{{rot}}}t
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular - - er, sie, es {{{rot}}}t {{{prefix}}}
Plural - - sie {{{rot}}}en {{{prefix}}}
Preteritum Singular - - er, sie, es {{{rot}}}te {{{prefix}}}
Plural - - sie {{{rot}}}ten {{{prefix}}}
Imperativ
Singular - - -
Plural - - -
Konjunktiv I
Presens Singular - - er, sie, es {{{rot}}}e {{{prefix}}}
Plural - - sie {{{rot}}}en {{{prefix}}}
Konjunktiv II
Preteritum Singular - - er, sie, es {{{rot}}}te {{{prefix}}}
Plural - - sie {{{rot}}}ten {{{prefix}}}
{{de-verb-reflexiv}} (se lista)
Konjugation för Stilguide/Grammatik/Tyska

Hjälpverb: {{{hjälpverb}}}

Infinitiv Stilguide/Grammatik/Tyska
Presensparticip {{{rot}}}end
Perfektparticip ge{{{rot}}}t
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular ich {{{rot}}}e {{{pro1}}} {{{prefix}}} du  {{{rot}}}st {{{pro2}}} {{{prefix}}} er,sie,es  {{{rot}}}t sich {{{prefix}}}
Plural wir  {{{rot}}}en uns {{{prefix}}} ihr  {{{rot}}}t euch {{{prefix}}} sie  {{{rot}}}en sich {{{prefix}}}
Preteritum Singular ich {{{rot}}}te {{{pro1}}} {{{prefix}}} du  {{{rot}}}test {{{pro2}}} {{{prefix}}} er,sie,es  {{{rot}}}te sich {{{prefix}}}
Plural wir  {{{rot}}}ten uns {{{prefix}}} ihr  {{{rot}}}tet euch {{{prefix}}} sie  {{{rot}}}ten sich {{{prefix}}}
Imperativ
Singular - {{{rot}}}e dich {{{prefix}}}! -
Plural - {{{rot}}}t euch {{{prefix}}}! {{{rot}}}en  Sie sich {{{prefix}}}!
Konjunktiv I
Presens Singular ich  {{{rot}}}e {{{pro1}}} {{{prefix}}} du  {{{rot}}}est {{{pro2}}} {{{prefix}}} er,sie,es  {{{rot}}}e sich {{{prefix}}}
Plural wir  {{{rot}}}en uns {{{prefix}}} ihr  {{{rot}}}et euch {{{prefix}}} sie  {{{rot}}}en sich {{{prefix}}}
Konjunktiv II
Preteritum Singular ich  {{{rot}}}te {{{pro1}}} {{{prefix}}} du  {{{rot}}}test {{{pro2}}} {{{prefix}}} er,sie,es  {{{rot}}}te sich {{{prefix}}}
Plural wir  {{{rot}}}ten uns {{{prefix}}} ihr  {{{rot}}}tet euch {{{prefix}}} sie  {{{rot}}}ten sich {{{prefix}}}
{{de-verb-starkt}} (se lista)
Konjugation för Stilguide/Grammatik/Tyska

Hjälpverb: {{{hjälpverb}}}

Infinitiv Stilguide/Grammatik/Tyska
Presensparticip Stilguide/Grammatik/Tyskad
Perfektparticip [[{{{perfpart}}}]]
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular [[{{{pres}}}e]] [[{{{pres}}}st]] [[{{{pres}}}t]]
Plural [[{{{pres}}}en]] [[{{{pres}}}t]] [[{{{pres}}}en]]
Preteritum Singular [[{{{pret}}}]] [[{{{pret}}}st]] [[{{{pret}}}]]
Plural [[{{{pret}}}en]] [[{{{pret}}}t]] [[{{{pret}}}en]]
Imperativ
Singular - [[{{{pres}}}]]! -
Plural [[{{{pres}}}en]] wir! [[{{{pres}}}t]]! [[{{{pres}}}en]] Sie!
Konjunktiv I
Presens Singular [[{{{konjI}}}e]] [[{{{konjI}}}est]] [[{{{konjI}}}e]]
Plural [[{{{konjI}}}en]] [[{{{konjI}}}et]] [[{{{konjI}}}en]]
Konjunktiv II
Preteritum Singular [[{{{konjII}}}e]] [[{{{konjII}}}est]] [[{{{konjII}}}e]]
Plural [[{{{konjII}}}en]] [[{{{konjII}}}et]] [[{{{konjII}}}en]]
{{de-verb-oregelbundet}} (se lista)
Konjugation för Stilguide/Grammatik/Tyska


Hjälpverb: {{{hjälpverb}}}

Infinitiv Stilguide/Grammatik/Tyska
Presensparticip [[{{{1}}}]]
Perfektparticip [[{{{2}}}]]
Indikativ 1:a pers. 2:a pers. 3:e pers.
Presens Singular [[{{{3}}}]] [[{{{4}}}]] [[{{{5}}}]]
Plural [[{{{6}}}]] [[{{{7}}}]] [[{{{6}}}]]
Preteritum Singular [[{{{9}}}]] [[{{{10}}}]] [[{{{11}}}]]
Plural [[{{{12}}}]] [[{{{13}}}]] [[{{{14}}}]]
Imperativ
Singular - [[{{{15}}}]] -
Plural [[{{{16}}}]] wir! [[{{{17}}}]] [[{{{18}}}]] Sie!
Konjunktiv I
Presens Singular [[{{{19}}}]] [[{{{20}}}]] [[{{{21}}}]]
Plural [[{{{22}}}]] [[{{{23}}}]] [[{{{24}}}]]
Konjunktiv II
Preteritum Singular [[{{{25}}}]] [[{{{26}}}]] [[{{{27}}}]]
Plural [[{{{28}}}]] [[{{{29}}}]] [[{{{30}}}]]

För starka och oregelbundna verb kan användas första mallen men samtliga former måste anges manuellt. Mallen för starka och oregelbundna verb får inte raderas, eftersom de redan används.

Parametrar[redigera]

Allmänna parametrar

Se de enskilda mallarna för information om lämpliga parametrar.

  • rot=
    • Används
  • prefix=
    • Används om verben har ett prefix
  • hjälpverb=
    • Anger vilket hjälpverb används för bildning av perfekt
  • pro1=
    • Används för att sätta reflexivpronomen för 1. person singular
  • pro2=
    • Används för att sätta reflexivpronomen för 2. person singular



Pronomen[redigera]

tillgängliga mallar
  • {{de-pron-pers}} (används på alla uppslag med tyska personliga pronomen)
  • {{de-pron-rel}} (används på alla uppslag med tyska relativa pronomen)
{{de-pron-pers}} (se lista)
{{de-pron-rel}} (se lista)
Tabell över relativa pronomen Singular Plural
Maskulinum Femininum Neutrum
Nominativ der die das die
Genitiv dessen deren dessen deren
Dativ dem der dem denen
Ackusativ den die das die

Parametrar[redigera]

  • Inga

Användning[redigera]

Placeras utan parametrar på alla uppslag av de artiklar som redovisas i tabellen.

Artiklar[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{de-artikel}} (används på alla uppslag med tyska artiklar)
{{de-artikel}} (se lista)
Tabell över artiklar Obestämda artiklar Bestämda artiklar
Singular Singular Plural
Maskulinum Femininum Neutrum Maskulinum Femininum Neutrum
Nominativ ein eine ein der die das die
Genitiv eines einer eines des der des der
Dativ einem einer einem dem der dem den
Ackusativ einen eine ein den die das die

Parametrar[redigera]

  • Inga

Användning[redigera]

Placeras utan parametrar på alla uppslag av de artiklar som redovisas i tabellen.