Wiktionarydiskussion:Stilguide/Grammatik/Svenska/Substantiv

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Namngivningen av svenska substantivmallar märkte jag nu när jag redigerade instruktioner på Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Allmänna parametrar krockade lite med logiska namn för framtida mallar på andra språk. f och m används genomgående för femininum respektive maskulinum. n borde i enlighet med det användas för neutrum, men används i de svenska (och danska) substantivmallarna till att beteckna utrum (för att utrum är så kallade n-ord, och neutrum är t-ord). Är detta något vi vill ändra på i enhetlighetens namn? Det handlar om en relativt enkel sök/ersätt-operation så det är inte så mycket arbete. sv-subst-n-er skulle alltså bli sv-subst-u-er och sv-subst-t-0 skulle alltså bli sv-subst-n-0, osv. Inget är väl rätt och fel, och jag är inte själv säker, men vad säger ni? Vad blir bäst i längden? ~ Dodde 18 juni 2008 kl. 06.42 (CEST)

Det är väl för att de svenska använder bestämdhetsändelsen (det var ivf den ursprungliga motiveringen) snarare än genuset, och att det visade sig att de två parametrarna bestämdhetsändelse/pluraländelse ganska väl kategoriserar svenska substantiv. Jag måste säga mig vara mycket tveksam till en sådan ändring, då det emm bara skulle medföra att man tvingades lära om en fruktansvärd mängd mallnamn. Jag tror mer på att titta på varje språk för sig för att se vad som är rimliga uppdelningar för just det språket. Slutligen: att alltför strikt säga att den första "termen" efter '-subst-' ska vara genuset, bäddar för kollisioner den gång vi har att göra med ett språk utan egentliga genus*, som behöver en specialmall (à la {{en-subst-s}}) fast där -s är utbytt mot ett -u, -n, -m, eller -f. Skulle då denna bokstav stå för ett genus, eller för substantivets sistabokstav? \Mike 18 juni 2008 kl. 10.30 (CEST)
*Eller där genuset inte stämmer överens med den bokstav som substantivet slutar på...
Jo, mallarna kommer nog alltid behöva vara språkspecifika. Jag vill gärna behålla n och t som det är, för det är lätt att komma ihåg. Annars kommer jag ALLTID göra fel vid neutrum-ord och då får nån annan ändra efter mig eftersom jag kommer sätta mig mig på sniskan av principskäl :PdMoberg 18 juni 2008 kl. 15.08 (CEST)
Okej, då strular vi inte med det nu... :) ~ Dodde 18 juni 2008 kl. 18.30 (CEST)

Orsamål Grammatikmallar[redigera]

Äj oiker! Är det någon här som skulle kunna tänkas skapa lite grammatikmallar mha nedanstående information för orsamål?

Orsmålets substantiv och adjektiv har, liksom fornnordiskans och fornsvenskans, två numerus, tre genus och fyra kasus. Numerus: ental (S), flertal (P), Genus: hankön (M), honkön (F), detkön (N), Kasus: grundform (N), föremålsform (A), tillform (D), ägandeform (G). Vi skiljer också mellan obestämd (O) och bestämd (B) form. Exempel:

Regelbundet honkön (F):

Kulla: OSN je slajk kulla (= en sådan flicka), OSA jenå slajka kullu, OSD jenå slajka kullu, OSG je slajk kullur, BSN isso kulla (= denna flicka), BSA issa kullo, BSD issun kullun, BSG kullunur, OPN nögör slajkör kullur, OPA kullur, OPD kullum, BPN kullor, BPA kullor, BPD kullumå, BPG kullumår.

Regelbundet hankön (M):

Kall (= karl): OSN jen kall, OSA jenn kall, OSD jenum kalle, BSN kalln, BSA kalln, BSD kallem, OPN kallör, OPA kalla, OPD kallum, BPN kallär, BPA kalla, BPD kallumå, BPG kallumår.

Bukk (= bock): OSN bukk, OSA bukk, OSD buttce, BSN buttcön, BSA bukkån, BSD bukkåm, OPN bukkör, OPA bukka, OPD bukkum, BPN bukkär, BPA bukka, BPD bukkumå, BPG bukkumår.

Gubbä (= gubbe): OSN gubbä el. gubbe, OSA gubba, OSD gubba, BSN gubben el. gubbön, BSA gubbån, BSD gubbem, OPN gubbör, OPA gubba, OPD gubbum, BPN gubbär, BPA gubba, BPD gubbumå, BPG gubbumår.

Ovanstående är på "Ånsjumol" (hansjömål). På Digerberget finner man andra uttalsvarianter, såsom "gubbuma" eller "gubbömå" i stället för "gubbumå".


--Bamsejon 21 februari 2010 kl. 14.38 (CET)

Går det att få mer information gällande deklinationer, böjningsmönster, osv.? – Smiddle 21 februari 2010 kl. 14.45 (CET)
Jag har skapat mallen {{sv-orsamål-subst-m}} efter mönstret hos kall (vi bör dock vänta lite innan mallen tas i bruk). Det vore som sagt trevligt med mer information. – Smiddle 21 februari 2010 kl. 14.54 (CET)
...kanske då även om neutrumböjningen? Ever wonder 21 februari 2010 kl. 14.58 (CET)

Parameterscheman[redigera]

Varför står varje form på detta sätt: {7}/{3}+s/{rot}+arnas

Att obestämd form plural genetiv är densamma som obestämd form plural nominativ+s är väl rätt uppenbart då -s är den ända genitivändelsen vi har i svenska. Tycker det är onödig information och hoppas det kan försvinna.Jonteemil (diskussion) 7 november 2016 kl. 03.41 (CET)

Utfasning av parametern genitivändelse[redigera]

Nu funkar det så att om ett ord slutar på s, x eller z så blir genitivformen automatiskt identisk med nominativformen, annars läggs det till ett s. Jag föreslår därför att parametern genitivändelse tas bort från dokumentationen och även från mallarna (lösningen funkar även om parametern finns kvar på sidorna). Om man av någon anledning vill visa något annat i den femte rutan kan man använda parametern 5. 84.55.98.173 9 mars 2017 kl. 14.38 (CET)