Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Italienska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till: navigering, sök
Information
Substantivmallarna är uppdaterade med utökad funktionalitet. Verbmallarna är inte uppdaterade, men kan användas. Adjektivmallar saknas ännu.

Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{it-subst-f}} (för räknebara substantiv i femininum)
  • {{it-subst-m}} (för räknebara substantiv i maskulinum)
  • {{it-subst-mf}} (för räknebara substantiv i båda genus)
{{it-subst-f}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Femininum <sidnamnet> {2}
{{it-subst-m}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Maskulinum <sidnamnet> {2}
{{it-subst-mf}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Maskulinum eller femininum <sidnamnet> {2}

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

  • För oräknebara substantiv, använd {{subst|it}} under ordklassrubriken och {{oräkn}} på fetstilsraden.
  • {{it-subst-f}} Används för alla räknebara substantuv i femininum.
    • amica: {{it-subst-f|2=amiche}}
    • mela: {{it-subst-f|2=mele}}
  • {{it-subst-m}} Används för alla räknebara substantuv i maskulinum.
    • ragazzo: {{it-subst-m|2=ragazzi}}
    • cane: {{it-subst-m|2=cani}}

Verb[redigera]

Regelbundna[redigera]

Vid regelbundna konjugationer av italienska verb används någon av nedanstående mallar:

  • {{it-verb-are-avere}} - För regelbundna are-verb som använder avere som hjälpverb. Skriv mallnamnet följt av |rot= och verbet utan -are-ändelse. För verbet amare blir det alltså:
{{it-verb-are-avere|rot=am}}

Nästan regelbundna[redigera]

Vid verb som följer ett visst mönster så används modellmallar för ett visst böjningsmönster:

  • {{it-verb-mangiare}} - används vid verb som böjs på samma sätt som verbet mangiare, dvs. de flesta verb som slutar på -giare. Den här mallen används på samma sätt som ovanstående men roten är i den här mallen verbet minus -iare. För verbet galleggiare blir det alltså:
{{it-verb-mangiare|rot=gallegg}}
  • {{it-verb-finire}} - används vid isc-verb som böjs på samma sätt som verbet finire. Den här mallen används på samma sätt som ovanstående men roten är i den här mallen verbet minus -ire. För verbet pulire blir det alltså:
{{it-verb-finire|rot=pul}}


(...to be continued)