i

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till: navigering, sök

Se även I, İ, ı, ì, í och ï.

Tvärspråkligt[redigera]

Tecken[redigera]

i
U+0069
LATIN SMALL LETTER I

i

  1. gemen bokstav som förekommer i de flesta varianter av det latinska alfabetet; versal variant: I eller İ beroende på språk
  2. (matematik) symbol för den imaginära enheten; det element som läggs till kroppen av de reella talen för att göra den algebraiskt sluten
  3. (fysik) symbol för momentan elektrisk (växel)ström (som mäts i ampere)
  4. (lingvistik) IPA-symbol för hög, främre orundad vokal
  5. talet 1 med romerska siffror (mindre vanligt än versalt I)

Varianter[redigera]

romersk siffra

Användning[redigera]

imaginära enheten och momentan elektrisk ström

I de fall då båda symbolerna behövs (2. och 3.) betecknas den imaginära enheten istället med j.

Fraser[redigera]

Se även[redigera]

momentan elektrisk ström
  • I (symbol för likström)

preposition på svenska: i konstruktioner som "i somras", "i tisdags" - verkar vara annan betydelse än "i natt" eller "i morgon", då de senare rör framtid och de första användningarna ger dåtid

Svenska[redigera]

Preposition[redigera]

i

  1. anger läge inuti något eller innanför någots gränser
    Nyckeln hänger i skåpet.
  2. (om klockslag) före
    Klockan är fem i fyra.
  3. anger läge vid plats
    Jag bor i Stockholm.
    Detta är sjätte gången jag är i Danmark.
    Jämför: (t.ex. på Gotland)
  4. under ett tillstånd av
    Det undslapp honom en svordom i glädje.

Översättningar[redigera]

<okänd ordklass> på svenska: fylla i, hålla i, tuta i, trycka i

Pronomen[redigera]

  1. (orsamål) jag
  2. (dialektalt) ni eller Ni

Verbpartikel[redigera]

i

  1. markerar att handlingen sker med stor intensitet och under längre period
    Han ligger verkligen i.

Danska[redigera]

Preposition[redigera]

i

  1. i specifiera vilken def!

Fornsvenska[redigera]

Pronomen[redigera]

ī

  1. ni
    Varianter: ir

Italienska[redigera]

Artikel[redigera]

Bestämda artiklar behöver verifieras Maskulinum Femininum
Singular il, lo la, l'
Plural i, gli le

i m

  1. bestämd artikel för maskulina ord i plural som använder il som bestämd artikel i singular

Katalanska[redigera]

Konjunktion[redigera]

i

  1. och
    Hi ha moltes colomes i teuladins
    Där är många duvor och sparvar.

Kymriska[redigera]

Pronomen[redigera]

i

  1. jag

Polska[redigera]

Konjunktion[redigera]

i

  1. och