Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Finska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Information

Substantivmallarna är fortfarande under utveckling. Denna sida kanske inte speglar det slutliga resultatet.

Substantiv[redigera]

Tillgängliga mallar
{{fi-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {1} {2} Ackusativ 1 {5} {6}
Ackusativ 2 {7} {8}
Genitiv {3} {4} Partitiv {9} {10}
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {11} {12} Adessiv {17} {18}
Elativ {13} {14} Ablativ {19} {20}
Illativ {15} {16} Allativ {21} {22}
Essiv Marginell
Essiv {23} {24} Instruktiv {29}
Exessiv {25} {26} Abessiv {30} {31}
Translativ {27} {28} Komitativ {32}
{{fi-subst-kala}} (se lista)
Faktakoll: Mallen som genererar tabellen är under utveckling.
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}a {{{1}}}at Ackusativ 1 {{{1}}}a {{{1}}}at
Ackusativ 2 {{{1}}}an {{{1}}}at
Genitiv {{{1}}}an [[{{{1}}}ojen]]
([[{{{1}}}ain]])
Partitiv {{{1}}}aa {{{1}}}oja
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}assa {{{1}}}oissa Adessiv {{{1}}}alla {{{1}}}oilla
Elativ {{{1}}}asta {{{1}}}oista Ablativ {{{1}}}alta {{{1}}}oilta
Illativ {{{1}}}aan {{{1}}}oihin Allativ {{{1}}}alle {{{1}}}oille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ana {{{1}}}oina Instruktiv {{{1}}}oin
Exessiv ? ? Abessiv {{{1}}}atta {{{1}}}oitta
Translativ {{{1}}}aksi {{{1}}}oiksi Komitativ ({{{1}}}oineen)?
{{fi-subst-koira}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}a {{{1}}}at Ackusativ 1 {{{1}}}a {{{1}}}at
Ackusativ 2 {{{1}}}an {{{1}}}at
Genitiv {{{1}}}an {{{1}}}ien, ({{{1}}}ain) Partitiv {{{1}}}aa {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}assa {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}alla {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}asta {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}alta {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}aan {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}alle {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ana {{{1}}}ina Instruktiv {{{1}}}in
Exessiv {{{1}}}anta {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}atta {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}aksi {{{1}}}iksi Komitativ ({{{1}}}ineen)?
{{fi-subst-paperi}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i {{{1}}}it Ackusativ 1 {{{1}}}i {{{1}}}it
Ackusativ 2 {{{1}}}in {{{1}}}it
Genitiv {{{1}}}in {{{1}}}ien
{{{1}}}eiden
{{{1}}}eitten
Partitiv {{{1}}}ia {{{1}}}eita
{{{1}}}eja
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}issa {{{1}}}eissa Adessiv {{{1}}}illa {{{1}}}eilla
Elativ {{{1}}}ista {{{1}}}eista Ablativ {{{1}}}ilta {{{1}}}eilta
Illativ {{{1}}}iin {{{1}}}eihin Allativ {{{1}}}ille {{{1}}}eille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ina {{{1}}}eina Instruktiv {{{1}}}ein
Exessiv {{{1}}}inta {{{1}}}einta Abessiv {{{1}}}itta {{{1}}}eitta
Translativ {{{1}}}iksi {{{1}}}eiksi Komitativ ({{{1}}}eineen)?
{{fi-subst-paperi-ejplural}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular   Singular
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i Ackusativ 1 {{{1}}}i
Ackusativ 2 {{{1}}}in
Genitiv {{{1}}}in Partitiv {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ina Instruktiv
Exessiv {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}iksi Komitativ
{{fi-subst-valo}} (se lista)
Faktakoll: Mallen som genererar tabellen är under utveckling.
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}o {{{1}}}ot Ackusativ 1 {{{1}}}o {{{1}}}ot
Ackusativ 2 {{{1}}}on {{{1}}}ot
Genitiv {{{1}}}on {{{1}}}ojen Partitiv {{{1}}}oa {{{1}}}oja
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}ossa {{{1}}}oissa Adessiv {{{1}}}olla {{{1}}}oilla
Elativ {{{1}}}osta {{{1}}}oista Ablativ {{{1}}}olta {{{1}}}oilta
Illativ {{{1}}}oon {{{1}}}oihin Allativ {{{1}}}olle {{{1}}}oille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ona {{{1}}}oina Instruktiv {{{1}}}oin
Exessiv ? ? Abessiv {{{1}}}otta {{{1}}}oitta
Translativ {{{1}}}oksi {{{1}}}oiksi Komitativ ({{{1}}}oineen)?
{{fi-subst-tuohi}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i {{{1}}}et Ackusativ 1 {{{1}}}i {{{1}}}et
Ackusativ 2 {{{1}}}en {{{1}}}et
Genitiv {{{1}}}en [[{{{1}}}ien#Finska|{{{1}}}ien]] Partitiv {{{1}}}ta {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}essa {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}ella {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}esta {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}elta {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}een {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}elle {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ena {{{1}}}ina Instruktiv {{{1}}}in
Exessiv {{{1}}}enta {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}etta {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}eksi {{{1}}}iksi Komitativ ({{{1}}}ineen)?
{{fi-subst-tuohi-ejplural}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular   Singular
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i Ackusativ 1 {{{1}}}i
Ackusativ 2 {{{1}}}en
Genitiv {{{1}}}en Partitiv {{{1}}}ea
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}essa Adessiv {{{1}}}ella
Elativ {{{1}}}esta Ablativ {{{1}}}elta
Illativ {{{1}}}een Allativ {{{1}}}elle
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ena Instruktiv
Exessiv {{{1}}}enta Abessiv {{{1}}}etta
Translativ {{{1}}}eksi Komitativ
{{fi-subst-uni}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i {{{1}}}et Ackusativ 1 {{{1}}}i {{{1}}}et
Ackusativ 2 {{{1}}}en {{{1}}}et
Genitiv {{{1}}}en [[{{{1}}}ien#Finska|{{{1}}}ien]]
[[{{{1}}}ten#Finska|{{{1}}}ten]]
Partitiv {{{1}}}ta {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}essa {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}ella {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}esta {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}elta {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}een {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}elle {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ena {{{1}}}ina Instruktiv {{{1}}}in
Exessiv {{{1}}}enta {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}etta {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}eksi {{{1}}}iksi Komitativ {{{1}}}ineen

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]


Verb[redigera]

Tillgängliga mallar