Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Finska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Information
Substantivmallarna är fortfarande under utveckling. Denna sida kanske inte speglar det slutliga resultatet.

Substantiv

[redigera]
lista med alla "Mall:fi-subst"...
Tillgängliga mallar
{{fi-subst}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {1} {2} Ackusativ 1 {5} {6}
Ackusativ 2 {7} {8}
Genitiv {3} {4} Partitiv {9} {10}
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {11} {12} Adessiv {17} {18}
Elativ {13} {14} Ablativ {19} {20}
Illativ {15} {16} Allativ {21} {22}
Essiv Marginell
Essiv {23} {24} Instruktiv {29}
Exessiv {25} {26} Abessiv {30} {31}
Translativ {27} {28} Komitativ {32}
{{fi-subst-kala}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}a {{{1}}}at Ackusativ 1 {{{1}}}a {{{1}}}at
Ackusativ 2 {{{1}}}an {{{1}}}at
Genitiv {{{1}}}an {{{1}}}ojen, ({{{1}}}ain) Partitiv {{{1}}}aa {{{1}}}oja
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}assa {{{1}}}oissa Adessiv {{{1}}}alla {{{1}}}oilla
Elativ {{{1}}}asta {{{1}}}oista Ablativ {{{1}}}alta {{{1}}}oilta
Illativ {{{1}}}aan {{{1}}}oihin Allativ {{{1}}}alle {{{1}}}oille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ana {{{1}}}oina Instruktiv {{{1}}}oin
Exessiv {{{1}}}anta {{{1}}}ointa Abessiv {{{1}}}atta {{{1}}}oitta
Translativ {{{1}}}aksi {{{1}}}oiksi Komitativ ({{{1}}}oineen)?
{{fi-subst-koira}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}a {{{1}}}at Ackusativ 1 {{{1}}}a {{{1}}}at
Ackusativ 2 {{{1}}}an {{{1}}}at
Genitiv {{{1}}}an {{{1}}}ien, ({{{1}}}ain) Partitiv {{{1}}}aa {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}assa {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}alla {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}asta {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}alta {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}aan {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}alle {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ana {{{1}}}ina Instruktiv {{{1}}}in
Exessiv {{{1}}}anta {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}atta {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}aksi {{{1}}}iksi Komitativ ({{{1}}}ineen)?
{{fi-subst-paperi}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i {{{1}}}it Ackusativ 1 {{{1}}}i {{{1}}}it
Ackusativ 2 {{{1}}}in {{{1}}}it
Genitiv {{{1}}}in {{{1}}}ien
{{{1}}}eiden
{{{1}}}eitten
Partitiv {{{1}}}ia {{{1}}}eita
{{{1}}}eja
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}issa {{{1}}}eissa Adessiv {{{1}}}illa {{{1}}}eilla
Elativ {{{1}}}ista {{{1}}}eista Ablativ {{{1}}}ilta {{{1}}}eilta
Illativ {{{1}}}iin {{{1}}}eihin Allativ {{{1}}}ille {{{1}}}eille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ina {{{1}}}eina Instruktiv {{{1}}}ein
Exessiv {{{1}}}inta {{{1}}}einta Abessiv {{{1}}}itta {{{1}}}eitta
Translativ {{{1}}}iksi {{{1}}}eiksi Komitativ ({{{1}}}eineen)?
{{fi-subst-paperi-ejplural}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular   Singular
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i Ackusativ 1 {{{1}}}i
Ackusativ 2 {{{1}}}in
Genitiv {{{1}}}in Partitiv {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ina Instruktiv
Exessiv {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}iksi Komitativ
{{fi-subst-valo}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}o {{{1}}}ot Ackusativ 1 {{{1}}}o {{{1}}}ot
Ackusativ 2 {{{1}}}on {{{1}}}ot
Genitiv {{{1}}}on {{{1}}}ojen Partitiv {{{1}}}oa {{{1}}}oja
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}ossa {{{1}}}oissa Adessiv {{{1}}}olla {{{1}}}oilla
Elativ {{{1}}}osta {{{1}}}oista Ablativ {{{1}}}olta {{{1}}}oilta
Illativ {{{1}}}oon {{{1}}}oihin Allativ {{{1}}}olle {{{1}}}oille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ona {{{1}}}oina Instruktiv {{{1}}}oin
Exessiv {{{1}}}onta {{{1}}}ointa Abessiv {{{1}}}otta {{{1}}}oitta
Translativ {{{1}}}oksi {{{1}}}oiksi Komitativ ({{{1}}}oineen)?
{{fi-subst-tuohi}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i {{{1}}}et Ackusativ 1 {{{1}}}i {{{1}}}et
Ackusativ 2 {{{1}}}en {{{1}}}et
Genitiv {{{1}}}en [[{{{1}}}ien#Finska|{{{1}}}ien]] Partitiv {{{1}}}ta {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}essa {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}ella {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}esta {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}elta {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}een {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}elle {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ena {{{1}}}ina Instruktiv {{{1}}}in
Exessiv {{{1}}}enta {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}etta {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}eksi {{{1}}}iksi Komitativ ({{{1}}}ineen)?
{{fi-subst-tuohi-ejplural}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular   Singular
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i Ackusativ 1 {{{1}}}i
Ackusativ 2 {{{1}}}en
Genitiv {{{1}}}en Partitiv {{{1}}}ea
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}essa Adessiv {{{1}}}ella
Elativ {{{1}}}esta Ablativ {{{1}}}elta
Illativ {{{1}}}een Allativ {{{1}}}elle
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ena Instruktiv
Exessiv {{{1}}}enta Abessiv {{{1}}}etta
Translativ {{{1}}}eksi Komitativ
{{fi-subst-uni}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}i {{{1}}}et Ackusativ 1 {{{1}}}i {{{1}}}et
Ackusativ 2 {{{1}}}en {{{1}}}et
Genitiv {{{1}}}en [[{{{1}}}ien#Finska|{{{1}}}ien]]
[[{{{1}}}ten#Finska|{{{1}}}ten]]
Partitiv {{{1}}}ta {{{1}}}ia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}essa {{{1}}}issa Adessiv {{{1}}}ella {{{1}}}illa
Elativ {{{1}}}esta {{{1}}}ista Ablativ {{{1}}}elta {{{1}}}ilta
Illativ {{{1}}}een {{{1}}}iin Allativ {{{1}}}elle {{{1}}}ille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}ena {{{1}}}ina Instruktiv {{{1}}}in
Exessiv {{{1}}}enta {{{1}}}inta Abessiv {{{1}}}etta {{{1}}}itta
Translativ {{{1}}}eksi {{{1}}}iksi Komitativ {{{1}}}ineen
{{fi-subst-nainen}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ {{{1}}}nen {{{1}}}set Ackusativ 1 {{{1}}}nen {{{1}}}set
Ackusativ 2 {{{1}}}sen {{{1}}}set
Genitiv {{{1}}}sen {{{1}}}sten, ({{{1}}}sien) Partitiv {{{1}}}sta {{{1}}}sia
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv {{{1}}}sessa {{{1}}}sissa Adessiv {{{1}}}sella {{{1}}}silla
Elativ {{{1}}}sesta {{{1}}}sista Ablativ {{{1}}}selta {{{1}}}silta
Illativ {{{1}}}seen {{{1}}}siin Allativ {{{1}}}selle {{{1}}}sille
Essiv Marginell
Essiv {{{1}}}sena {{{1}}}sina Instruktiv {{{1}}}sin
Exessiv {{{1}}}senta {{{1}}}sinta Abessiv {{{1}}}setta {{{1}}}sitta
Translativ {{{1}}}seksi {{{1}}}siksi Komitativ ({{{1}}}sineen)?

Parametrar

[redigera]
Information
Parametrarna skiljer sig från varandra beroende på vilken typ av böjningsmall som används. Denna paragraf innehåller inte information om dessa parameterar ännu.

Användning

[redigera]

Verb

[redigera]
lista med alla "Mall:fi-verb"...
Tillgängliga mallar
{{fi-verb-typ2}} (se lista)

Parametrar

[redigera]
Information
Parametrarna skiljer sig från varandra beroende på vilken typ av böjningsmall som används. Denna paragraf innehåller inte information om dessa parameterar ännu.

För {{fi-verb-typ2}}:

  • 1= : Obligatorisk parameter. Ange uppslagsordets infinitivstam som argument.
  • 2= : Obligatorisk parameter, om inte de namngivna parametrarna pres= och pret= används. Ange den del av böjningsstammen i presens som kommer före den avslutande diftongen eller dubbla vokalen. Om det förekommer stadieväxling i böjningsmönstret så ange den del av böjningsstammen i presens som kommer före den konsonant som genomgår stadieväxling.
  • 3= : Om det förekommer stadieväxling i böjningsmönstret så ange starkt stadium för den konsonant som genomgår stadieväxling. Om ingenting (eller en tom sträng) anges så anger grammatikmallen att ingen stadieväxling förekommer.
  • 4= : Om det förekommer stadieväxling i böjningsmönstret så ange svagt stadium för den konsonant som genomgår stadieväxling. Denna parameter måste användas om 3= används för att ange stadieväxling. Om så är fallet så innebär en tom sträng för denna parameter att svagt stadium blir stumt.
  • 5= : Obligatorisk, om inte de namngivna parametrarna pres= och pret= används. Ange den avslutande diftongen eller dubbla vokalen (eller, i vissa fall, den enkla vokalen e) i böjningsstammen i presens. Rätt ljudförändringar i preteritum och konditionalis enligt reglerna följer utan att ytterligare information behöver anges.
  • 6= : Ange vokalharmonin för ordet. Om ordet använder främre vokaler så ange ä. Om ä inte anges så antas det att bakre vokaler används.
  • pres= : Ange böjningsstammen i presens. Ej nödvändig om 2= och 5= används.
  • pret= : Ange böjningsstammen i preteritum/konditionalis. Ej nödvändig om 2= och 5= används.
  • intrans= : Ska användas för intransitiva verb som helt och hållet saknar transitiv betydelse, för att ta bort agentparticipformerna, vilka ej förekommer för intransitiva verb. Parametern ska anges utan något värde.

Användning

[redigera]
  • {{fi-verb-ei}} Används för negationsverbet ei och alla dess former.
  • {{fi-verb-typ2}} Används för alla verb av typ 2, d.v.s. de som slutar på dubbel vokal+da/dä eller diftong+da/dä, samt nähdä och tehdä.
    • saada: {{|fi-verb-typ2|saa|s|||aa}}
    • syödä: {{|fi-verb-typ2|syö|s|||yö|ä}}
    • käydä: {{|fi-verb-typ2|käy|pres=käy|pret=kävi|6=ä}}
    • nähdä: {{|fi-verb-typ2|näh|nä|k||e|ä}}
    • debytoida: {{|fi-verb-typ2|debytoi|debyt|||oi|intrans=}}

Pronomen

[redigera]
Tillgängliga mallar
{{fi-pron-pers}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural   Singular Plural
Grammatiskt
Nominativ Ackusativ
Genitiv Partitiv
Lokativ (intern) Lokativ (extern)
Inessiv Adessiv
Elativ Ablativ
Illativ Allativ
Essiv Marginell
Essiv Instruktiv
Exessiv Abessiv
Translativ Komitativ