Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Portugisiska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Kvalitetskontroll – saknas
Den här sidan saknar något väsentligt, såsom en definition.
Motivering: Dokumentation för substantivmallarna

Adjektiv[redigera]

Tillgängliga mallar


Böjningar av ~  Singular Plural
Maskulinum {1} {3}
Femininum {2} {4}
Kompareras med mais och o/os/a/as mais.


Böjningar av ~  Positiv Komparativ Superlativ
Singular Maskulinum {1} {5} {9}
Femininum {2} {6} {10}
Plural Maskulinum {3} {7} {11}
Femininum {4} {8} {12}
Not:vid suppletiv komparation


Böjningar av ~  Singular Plural
Maskulinum {1} {3}
Femininum {2} {4}
Kompareras inte.


Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

  1. Välj mall efter komparerbarhet.
  2. Formerna genereras automatiskt beroende på grundformens ändelse enligt mönstret nedan (singular maskulinum, singular femininum, plural maskulinum, plural femininum).
    -o (inte -ão) (-o, -a, -os, -as)
    -or (-or, -ora, -ores, -oras)
    -ôr (-ôr, -ôra, -ôres, -ôras)
    -ol (-ol, -ola, -óis, -olas)
    -e (-e, -e, -es, -es)
    -el (-el, -el, -eis, -eis)
    -es (-es, -es, -es, -es)
    -ês (-ês, -esa, -eses, -esas)
    -ez (-ez, -eza, -ezes, -ezas)
    -eu (-eu, -eia, -us, -eias)
    -a (-a, -a, -as, -as)
    -al (-al, -al, -ais, -ais)
    -ar (-ar, -ar, -ares, -ares)
    -il (om näst sista stavelsen är betonad) (-il, -il, -eis, -eis)
    -il (i övriga fall) (-il, -il, -is, -is)
    -ul (-ul, -ul, -uis, -uis)
    -ão (-ão, ?, ?, ?) egentligen (-ão,, -ona -ões, -onas) eller (-ão, -ã, -ães, -ãs) (oregelbundet, dock sammanfaller oftast med de spanska översättningen)
    -m (-m,?,-ns,?) egentligen (-m, -m, -ns, -ns) eller -m (-m, -na, -ns, -nas)
    -vokal (övriga) (-vokal, -vokal, -vokals, -vokals)
    alla andra (grundformen, ?, ?, ?)
  3. Ange former med numrerade parametrar vid behov, bl.a. om ordet slutar på -ão eller -m.

Exempel[redigera]