Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Isländska

Definition från Wiktionary, den fria ordlistan.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Information
Substantivmallarna är uppdaterade med utökad funktionalitet. Verb- och adjektivmallar saknas ännu.

Adverb[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{is-adv}} (för alla komparabla adverb)
{{is-adv}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet> 
Positiv <sidnamnet>
Komparativ {2}/{rot}+ar
Superlativ {3}/{rot}+ast

Parametrar[redigera]

Adjektiv[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{is-adj-ur}} (regelbundna adjektiv med ändelsen -ur)
  • {{is-adj-inn}} (komperativa regelbundna adjektiv med ändelsen -inn)
  • {{is-adj-inn-okomp}} (okomperativa regelbudna adjektiv med ändelsen -inn)

Parametrar[redigera]

  • rot=: Parametern är obligatorisk för alla adjektiv och anger adjektivets rot. Utifrån denna rot läggs sedan ändelserna till i tabellen.
  • omljudsrot=: Parametern är obligatorisk för alla adjektiv där vokalen ändras i roten.
  • fog=: Parametern används för inskjutna konsonanter i adjektiv med ändelsen -inn.

Användning[redigera]

  • {{is-adj-ur}} Används för alla adjektiv med ändelsen -ur där stammen inte slutar på -ð, -tt, -leg eller -t med en föregående konsonant, t.ex. svartur
    • gulur: {{is-adj-ur|rot=gul}}
    • argur: {{is-adj-ur|rot=arg|omljudsrot=örg}}
  • {{is-adj-inn}} Används för alla adjektiv med ändelsen -inn som är komperativa.
    • nakinn: {{is-adj-inn|rot=nak|omljudsrot=nök|fog=t}}
    • vakinn: {{is-adj-inn|rot=vak|omljudsrot=vök|fog=t}}
  • {{is-adj-inn-okomp}} Används för adjektiv med ändelsen -inn som är okomperativa.
    • kominn: {{is-adj-inn-okomp|rot=kom}}
    • fallinn: {{is-adj-inn-okomp|rot=fall|omljudsrot=föll}}

Substantiv[redigera]

Se Wiktionary:Stilguide/Grammatik/Isländska/Substantiv

Tillgängliga mallar
  • {{is-subst}} (räknebart, samtliga genus)
  • {{is-subst-oräkn}} (oräknebart, samtliga genus)
  • {{is-subst-namn}} (namn, samtliga genus)
  • {{is-subst-m-ur-ar}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -ur och pluraländelse -ar)
  • {{is-subst-m-ur-ir}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -ur och pluraländelse -ir)
  • {{is-subst-m-i}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -i)
  • {{is-subst-m-i-oräkn}} (regelbundna oräknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -i)
  • {{is-subst-m-l}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -l)
  • {{is-subst-m-n}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -n)
  • {{is-subst-m-all}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -all)
  • {{is-subst-m-ill}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -ill)
  • {{is-subst-m-ull}} (regelbundna räknebara substantiv i maskulinum med singularändelse -ull)
  • {{is-subst-f-0}} (regelbundna räknebara substantiv i femininum utan singularändelse)
  • {{is-subst-f-a}} (regelbundna räknebara substantiv i femininum med singularändelse -a)
  • {{is-subst-f-a-oräkn}} (regelbundna oräknebara substantiv i femininum med singularändelse -a)
  • {{is-subst-f-ing}} (regelbundna räknebara substantiv i femininum med singularändelse -ing)
  • {{is|subst-f-i}} (oböjliga feminina substantiv med ändelse -i)
  • {{is-subst-n-0}} (regelbundna räknebara substantiv i neutrum utan singularändelse)
  • {{is-subst-n-0-oräkn}} (regelbundna oräknebara substantiv i neutrum utan singularändelse)
  • {{is-subst-n-i}} (regelbundna räknebara substantiv i neutrum med singularändelse -i)
  • {{is-subst-n-i-oräkn}} (regelbundna räknebara substantiv i neutrum med singularändelse -i)

Räkneord[redigera]

Tillgängliga mallar
{{is-räkn}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Maskulinum Femininum Neutrum
Nominativ <sidnamnet> {2} {3}
Ackusativ {4} {5} {6}
Dativ {7} {8} {9}
Genitiv {10} {11} {12}

Parametrar[redigera]

Användning[redigera]

Kvalitetskontroll – saknas
Den här sidan saknar något väsentligt, såsom en definition.
Motivering: beskrivning

Artiklar[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{is-artikel}} (inkluderar alla artiklar på isländska)
{{is-artikel}} (se lista)
Tabell över bestämda artiklar Singular Plural
Maskulin Feminin Neutrum Maskulin Feminin Neutrum
Nominativ hinn hin hið hinir hinar hin
Ackusativ hinn hina hið hina hinar hin
Dativ hinum hinni hinu hinum hinum hinum
Genitiv hins hinnar hins hinna hinna hinna
Not:

Det finns inga obestämda artiklar på isländska

Parametrar[redigera]

  • Inga

Användning[redigera]

Placeras utan parametrar på alla uppslag av de artiklar som redovisas i tabellen.

Pronomen[redigera]

Tillgängliga mallar
  • {{is-pron}} (räknebara pronomen)
  • {{is-pron-pers}} (används på alla uppslag med isländska personliga pronomen)
  • {{is-pron-poss}} (används på alla uppslag med isländska possessiva pronomen)
  • {{is-pron-dem-best}} (används alla uppslag med isländska bestämda demonstrativa pronomen)
{{is-pron-pers}} (se lista)
{{is-pron-poss}} (se lista)
{{is-pron-dem-best}} (se lista)
{{is-pron}} (se lista)
Böjningar av <sidnamnet>  Singular Plural
Maskulinum Femininum Neutrum Maskulinum Femininum Neutrum
Nominativ <sidnamnet> {2} {3} {4} {5} {6}
Ackusativ {7} {8} {9} {10} {11} {12}
Dativ {13} {14} {15} {16} {17} {18}
Genitiv {19} {20} {21} {22} {23} {24}

Parametrar[redigera]